FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wiemy dlaczego doszło do zagłady Sumerów, najbardziej rozwiniętej cywilizacji starożytnego świata

Sumerowie byli jedną z najstarszych i zarazem najbardziej rozwiniętych cywilizacji starożytnego świata. Zniknęli w równie tajemniczych okolicznościach, co Majowie. Naukowcy odkryli, co się z nimi stało i rzucili nowe światło na to, co czeka nas.

Figurka ukazująca Sumera. Fot. Wikipedia.
Figurka ukazująca Sumera. Fot. Wikipedia.

W połowie czwartego tysiąclecia przed naszą erą w południowej Mezopotamii (dzisiejszy Irak) powstała jedna z pierwszych cywilizacji. Charakteryzowała się wysokim rozwojem i jako pierwsza stworzyła język pisany. Naukowcy o Sumerach dowiedzieli się podczas wykopalisk dopiero w dwudziestym wieku.

Do tej pory nie udało się wyjaśnić skąd pochodzili i co się z ich cywilizacją stało. Archeolodzy i geolodzy poczynili badania z których wynika, że Sumerowie podzielili los Majów, którzy upadli w równie zagadkowych okolicznościach.

Okazuje się, że przyczyną mogły być drastyczne zmiany klimatyczne, które objawiły się w postaci dramatycznej suszy. Nie trwała ona kilka miesięcy, lecz znacznie dłużej, nawet 200-300 lat. Opady były wyraźnie słabsze niż w innym czasie, zdarzały się rzadko i to sprawiało, że społeczność potrzebująca wody na pustynnym terenie, zaczęła boleśnie tego doświadczać.

Sumeryjska tabliczka. Fot. Wikipedia.

Naukowcy dowiedzieli się o tym badając rdzenie z osadów morskich z jeziora Wan w dzisiejszej Turcji, które wskazywały na silne zapylenie charakterystyczne dla suszy. Z powodu braku opadów poziom wody w rzekach Tygrys i Eufrat opadł, przez co nie można było nawadniać pól.

Następnie zaczęły się pojawiać fale głodu i chorób, które nasilały się odbierając życie coraz większej liczbie populacji. Kultura, która wymyśliła koło, łuk i napisała pierwszy poemat w piśmie klinowym, 4200 lat temu upadła.

Według szacunków w tym okresie z powierzchni ziemi zniknęło 74 procent ludzkich osad w Mezopotamii. Również na obszarze dzisiejszej Syrii obszar zaludniony zmniejszył się o 93 procent.

​Piramida Majów. Fot. Wikipedia.

Archeolodzy są zdania, że susza stała się również przyczyną upadku Majów, którzy doświadczali anomalii klimatycznych w Ameryce Środkowej. W klimacie tropikalnym brak wystarczających opadów okazał się katastrofalny w skutkach.

Pojawia się więc pytanie, czy my jako cywilizacja również jesteśmy narażeni na tak drastyczne zmiany właśnie z powodu anomalii klimatycznych? Czy poradzimy sobie z ich skutkami, czy też podzielimy los pradawnych ludów?

Źródło: TwojaPogoda.pl / Science.

Komentarze

prognoza polsat news