Już od kilku dni na Morzu Egejskim szaleje sztorm, który związany jest z dużym kontrastem ciśnienia oraz spływem chłodnego powietrza z dalekiej północy. Z tego powodu wstrzymano żeglugę promową między wieloma wyspami, a także zamknięto lotniska.
Jednak to dopiero przedsmak tego, co mieszkańcy oraz liczna rzesza turystów doświadczą w ten weekend (29-30.09). Znad Morza Jońskiego nad Peloponez nadciągnęła bardzo rzadko spotykana w tej części świata formacja burzowa o cechach cyklonu tropikalnego.
Śródziemnomorskie namiastki tropikalnych burz nazywane są medikanami (ang. medicane). Ich nazwa to zlepek dwóch fragmentów słów. Medi - od Mediterranean Sea, czyli Morze Śródziemne, cane - drugi człon angielskiego określenia "hurricane", czyli huraganu.
To już drugi medikan w tym sezonie, po medikanie Brian, który przed tygodniem przyniósł dramatyczne powodzie w Tunezji. Tym razem meteorolodzy nadali subtropikalnemu cyklonowi jakże greckie imię Zorbas.
W centrum cyklonu ciśnienie spadło do 989 hPa, a więc jest bardzo niskie. To oznacza nasilenie się zarówno opadów, jak i wiatru. Prognozuje się, że w trakcie wędrówki medikanu nad Grecją, tak częścią kontynentalną, jak i wyspiarską, porywy wiatru mogą miejscami przekraczać 100 km/h.
Oznacza to potężny sztorm, z falami o wysokości kilku metrów, które mogą zalewać nabrzeża, powodować szkody w portach i stanowić zagrożenie dla jednostek pływających. Wichura może zrywać dachy z budynków, łamać drzewa i uszkadzać linie energetyczne.
Jednak nie wiatr, lecz opady deszczu mogą się okazać najbardziej niebezpieczne. W ciągu zaledwie 2 dni spaść może nawet 300 mm deszczu, a więc tyle, ile na Ateny, stolicę Grecji, spada zazwyczaj przez cały rok.
Gleba nie jest w stanie wchłonąć tak dużych ilości wody, w tak krótkim czasie, przede wszystkim na stromych i ogołoconych z drzew stokach. Stwarza to groźbę tzw. powodzi błyskawicznych (ang. flash flood).
Mogą one powodować zalania obszarów nadrzecznych i położonych w obniżeniach terenu, gdzie zwykle gromadzi się nadmiar deszczówki. Zagrożone są podnóża wzgórz i gór oraz ich stoki, gdzie z kolei może dochodzić do osunięć ziemi.
Medicane in CNTRL Med late Sept 28Another view of the #medicane late afternoon Sept 28: impressive structure! Now beginning to track eastwards towards Greece. Video: Meteociel
Opublikowany przez Severe Weather Europe Piątek, 28 września 2018
Po dzisiejszym (29.09) przejściu nad lądem, jutro (30.09) formacja burzowa przemknie nad wyspami Morza Egejskiego, a w poniedziałek (1.10) dotrze nad obszar położony między Morzem Egejskim a Morzem Czarnym. To oznacza, że gwałtowne zjawiska mogą występować też w zachodniej i północno-zachodniej Turcji oraz w Bułgarii.
Zagrożenie ze strony medikanu Zorbas jest poważne, o czym świadczy przykład medikanu o imieniu Numa z listopada ubiegłego roku. W Grecji na skutek spowodowanych przez obfite deszcze powodzi i osunięć ziemi zginęło 20 osób.
Po wodą znalazły się m.in. miejscowości położone na przedmieściach Aten. W krótkim czasie spadło tam ponad 110 mm deszczu, czyli dwukrotnie więcej niż normalnie powinno spaść przez cały listopad.
Źródło: TwojaPogoda.pl