FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Przed promieniowaniem ultrafioletowym należy chronić nie tylko skórę, ale też oczy. Dlaczego?

Upał to u nas nic nadzwyczajnego, jednak nie aż tak długotrwały. Bardzo wysokie temperatury nie odpuszczają i nieprędko można spodziewać się większego ochłodzenia. Jak radzić sobie w obliczu tak skrajnej aury, która może być niebezpieczna dla zdrowia?

Fot. Pexels / Nitin Dhumal.
Fot. Pexels / Nitin Dhumal.

Zadbaj o nawodnienie organizmu i pij dużo niegazowanej wody. Gdy panuje nieznośny upał, ciało poci się, aby obniżyć swoją temperaturę. Utrata wody i soli mineralnych działa niekorzystnie dla organizmu, może spowodować osłabienie, nudności czy wyczerpanie.

Należy wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie, a przy tym unikać napojów alkoholowych i kofeiny, ponieważ wypłukują z organizmu potas i magnez. Alkohol odwadnia i zamiast zaspokoić pragnienie, zwiększa je.

Zapewnij też sobie ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Dzieli się ono na promienie UVA, UVB i UVC. To ostatnie, choć najgroźniejsze z całej trójki, nie dociera do powierzchni naszej planety, ponieważ zatrzymuje ją warstwa ozonowa atmosfery ziemskiej.

Fot. Pexels.

Natomiast promieniowanie UVA i UVB jest niezwykle szkodliwe dla wzroku (dociera wprost do rogówki) i skóry, ma działanie rakotwórcze, a nawet może doprowadzić do poparzeń. Aby zagwarantować oczom 100% ochronę przed promieniowaniem słonecznym i poprawić jakość widzenia w ostrym słońcu, okulary przeciwsłoneczne muszą mieć nie tylko filtr.

Dobrym rozwiązaniem zapewniającym ochronę dla oczu są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją wyposażone w filtr i powłokę antyrefleksyjną, które działają dwojako:

- filtr polaryzacyjny niweluje oślepiające odblaski światła słonecznego i poprawia kontrast,

- zadaniem powłoki antyrefleksyjnej jest ochrona przed odbijaniem się światła od szkieł okularów, co pomaga uzyskać ostrzejszy obraz.

Fot. Pexels.

Takie dodatkowe rozwiązania okazują się szczególnie przydatne dla kierowców, wędkarzy i amatorów sportów wodnych. Okulary polaryzacyjne są już od dawna łatwo dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie. Ciekawym rozwiązaniem są okulary Polaryte HD dostępne w sklepie TV Okazje.

Promienie słoneczne są szkodliwe dla wzroku, w przypadku zdrowia nie ma miejsca na oszczędności. Nie szukaj okularów przeciwsłonecznych w markecie czy na stoisku przy plaży. Tylko okulary wysokiej jakości mogą zapewnić oczom optymalną ochronę.

Fot. Pexels.

Brak filtra w szkłach może doprowadzić do zapalenia siatkówki, zapalenia spojówek lub przyspieszyć rozwój zaćmy. Ciemne szkła bez filtrów powodują rozszerzenie źrenicy, w efekcie do oka dostaje się więcej szkodliwych promieni niż zwykle. Zwróć uwagę na informacje na opakowaniu lub etykiecie, okulary z filtrem UV 400 to 100% ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

Chroń również skórę przed promieniowaniem. Oprócz okularów przeciwsłonecznych z filtrem, niezbędne jest także smarowanie ciała kremami z filtrami UVA i UVB. Jeśli podczas upalnego dnia przebywasz dłuższy czas na zewnątrz, staraj się jak najdłużej pozostać w cieniu, a najlepiej w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Fot. Pexels.

Zakładaj lekkie rzeczy z naturalnych materiałów. Odpowiedni ubiór to również jeden ze sposobów radzenia sobie z żarem lejącym się z nieba. Najlepiej zakładać lekką odzież o jasnym kolorze, przewiewną i uszytą z naturalnych materiałów. Podczas ekstremalnych upałów głównym niebezpieczeństwem jest udar słoneczny lub przegrzanie organizmu. Inne zagrożenia to m.in. nowotwory skóry czy choroba wątroby.

Co jeszcze można zrobić, żeby przetrwać tegoroczną falę upałów? Zrezygnuj na ten czas z ciężkostrawnych posiłków, zwłaszcza smażonych. Zamiast hamburgera czy schabowego warto zjeść coś lekkiego, trwa przecież sezon na owocowe i warzywne sałatki. Zmiana menu na letnie, to przecież dobra okazja do zrzucenia zbędnych kilogramów!

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news