Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Wiemy, jaka pogoda panowała podczas Bitwy pod Grunwaldem. Król Jagiełło musiał się z nią liczyć

Obchodzimy 608. rocznicę zwycięstwa oręża Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego nad elitarnymi wojskami Zakonu Krzyżackiego, wspieranymi przez rycerstwo z Europy Zachodniej. Czy wiemy jaka aura panowała tego pamiętnego dnia?

Pole Bitwy pod Grunwaldem. Fot. TwojaPogoda.pl

Chociaż zapiski z 15 lipca 1410 roku są bardzo lakoniczne odnośnie wszystkiego, oczywiście poza samą walką, to jednak wśród nich znaleźliśmy kilka opisów zjawisk pogodowych, które po części miały wpływ na przebieg historycznej bitwy.

Kronikarze wspominają o burzy z ulewnym deszczem, która przetoczyła się nad Polami Grunwaldu w noc poprzedzającą starcie. Pioruny zaczęły przecinać niebo tuż po zmroku, po kolejnym upalnym dniu. Deszcz przyniósł nieco ochłody zarówno rycerzom, jak i ich koniom.

Pole Bitwy pod Grunwaldem. Fot. TwojaPogoda.pl

Z dalszych opisów można wywnioskować, że podczas samej bitwy niebo było bardzo pogodne, nadal było gorąco, a promienie słoneczne oślepiały rycerzy. To oznacza, że nocna burza była tzw. burzą termiczną, powstałą wewnątrz masy powietrza podzwrotnikowego.

Kadr z filmu "Krzyżacy" z 1960 roku w reżyserii Aleksandra Forda. Fot. Youtube.

Była efektem intensywnego parowania, a więc i konwekcji, przy wysokiej temperaturze, i nie była związana z przejściem chłodnego frontu atmosferycznego. Gdyby przeszedł front, to w dzień bitwy byłoby przeważnie pochmurno, a temperatura spadłaby przynajmniej o 10 stopni.

Pamiątkowy kamień na polu Bitwy pod Grunwaldem. Fot. TwojaPogoda.pl

Tak się jednak nie stało, późnym popołudniem znów miał wrócić upał, dlatego Władysław Jagiełło zdecydował, że atak nastąpi około południa, gdy nie będzie jeszcze aż tak gorąco, a Słońce będzie się znajdować najwyżej nad horyzontem i nie będzie oślepiać rycerzy.

Kadr z filmu "Krzyżacy" z 1960 roku w reżyserii Aleksandra Forda. Fot. Youtube.

W historycznych zapiskach znaleźliśmy też krótki fragment mówiący o tym, jak wyglądały krajobrazy okolic Grunwaldu, a więc południowo-zachodnich krańców dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego.

Pole Bitwy pod Grunwaldem. Fot. TwojaPogoda.pl

Rozpościerały się tam łąki i pola, otoczone lasami, stawami i strumykami. W gęstych lasach, zarówno od strony Grunwaldu, jak i Ulnowa i Lubian, przed bitwą, zarówno przed przeciwnikiem, jak i przed żarem Słońca, ukrywali się rycerze obu stron.

Kadr z filmu "Krzyżacy" z 1960 roku w reżyserii Aleksandra Forda. Fot. Youtube.

Dzisiaj okolice Grunwaldu to przede wszystkim pola uprawne. Lasy przez ostatnie 600 lat zostały ograniczone do zaledwie kilku niewielkich kęp po najwyżej kilkanaście drzew, rozsianych na obszarze kilku kilometrów.

Flagi Polski, Litwy i Unii Europejskiej na polu Bitwy pod Grunwaldem. Fot. TwojaPogoda.pl

Stoczona sobotniego (14.07) popołudnia bitwa rekonstrukcyjna, pod względem pogodowym, była inna niż ta w 1410 roku. Przez cały dzień pojawiały się przelotne, chwilami intensywne deszcze. Tylko aura w rekonstrukcji nie była prawdziwa, bo walka skończyła się tak, jak zawsze, czyli naszym zwycięstwem i porażką Krzyżaków.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda