FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Dawno nie było tak udanej pogody nad Bałtykiem. Najbliższy deszcz spadnie dopiero...

Zazwyczaj narzekamy na pogodę panującą nad naszym morzem, bo albo pada, albo jest zimno. W tym sezonie jednak aura rozpieszcza plażowiczów, jak nigdy. Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie na morze, to trafiliście w dziesiątkę!

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Od kilku sezonów letnich bałtyckie plaże przeżywają dosłownie oblężenie. To nie tylko efekt rządowego programu 500+, za sprawą którego zdecydowanie więcej rodzin może po raz pierwszy pozwolić sobie na, jak wiemy nie za tani, wypoczynek nad polskim morzem.

To również skutek trudnej sytuacji migracyjnej. W dotychczas popularnych kurortach północnej Afryki grożą zamachy terrorystyczne, zaś w śródziemnomorskich krajach południowej Europy ma miejsce niekontrolowany napływ imigrantów.

Urlopowicze nie chcą więc ryzykować, i nie kuszą ich już nawet spadające ceny wycieczek, wolą spędzić wyczekiwany urlop tam, gdzie jest bezpiecznie i spokojnie, czyli w rodzimych stronach, zwłaszcza, że pogoda dopisuje jak mało kiedy.

Fot. TwojaPogoda.pl

Pierwszy wakacyjny turnus nad Bałtykiem zapowiada się wspaniale. Aż do końca pierwszego tygodnia lipca nie powinna spaść ani jedna kropla deszczu. Dla porównania na pozostałym obszarze kraju padać będzie często, zwłaszcza na południu, w górach przechodzić będą ulewy z prawdziwego zdarzenia.

Ten, kto zdecydował się w najbliższym czasie na urlop w górach, może tego pożałować. Spaść może nawet powyżej 50 mm deszczu, a w Tatrach ponad 100 mm. To oznacza, że zamiast przemierzać szlaki, trzeba będzie siedzieć w kwaterach i wypatrywać przejaśnień.

Tymczasem nad Bałtykiem będzie sucho i słonecznie. Co więcej, plaże będą jednym z najcieplejszych miejsc w Polsce, właśnie za sprawą pogodnego nieba. Termometry pokazywać będą najczęściej od 20 do 25 stopni, ale zdarzą się dni jeszcze gorętsze, na początku lipca termometry mogą wskazywać nawet około 30 stopni.

 

Woda w Bałtyku, na którą zawsze narzekamy, jest od dłuższego czasu o 1-2 stopnie cieplejsza niż zwykle. To oczywiście wciąż niewiele i nie oznacza, że jest równie ciepła, co na Kanarach, ale te 18-19 stopni to całkiem niezwykły wynik, gdy zrobi się upalnie, to chłodne wody bałtyckie będą jak znalazł na orzeźwienie.

Najbardziej słoneczna wyspa w Polsce

Jeśli korzystając z pięknej pogody pod koniec czerwca i na początku lipca zdecydujecie się na urlop nad Bałtykiem, to może wybierzecie wyspę Uznam, która nazywana jest "Wyspą Słońca", ponieważ jest najbardziej słonecznym miejscem w regionie Morza Bałtyckiego, a także w Polsce i Niemczech, ponieważ wyspę tę dzielimy z naszym sąsiadem.

Stawa Młyny w Świnoujściu. Fot. TwojaPogoda.pl

Pod naszym władaniem znajduje się nieco ponad 70 kilometrów kwadratowych lądu. Badania poczynione przez meteorologów wskazują, że średnie roczne usłonecznienie, czyli średnia liczba słonecznych godzin, sięga tam aż 1906.

Miniona wiosna okazała się rekordowo słoneczna. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) odnotowano ponad 760 godzin usłonecznienia, czyli o ponad 260 godzin więcej niż wynika z normy z lat 1971-2000.

Uznam jest tym samym świetnym miejscem na wypoczynek, zwłaszcza w porze letniej, gdy dzień należy do najdłuższych na tle kraju. Co więcej, Świnoujście, w swej zachodniej części położone na wyspie Uznam, jest jednym z najsuchszych i najcieplejszych miejsc w Polsce.

Plaża w Heringsdorfie po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Fot. TwojaPogoda.pl

Miasto od 13 lat poszczycić się może tytułem jednej z najczystszych i najbezpieczniejszych plaż na świecie, na co wskazuje powiewająca dumnie nad brzegiem Bałtyku "Błękitna Flaga". Na to wyróżnienie zasłużyło w tym roku tylko 4500 plaż spośród setek tysięcy.

Nic dziwnego, że po polskiej stronie wyspy Uznam można spotkać turystów z Niemiec, którzy zamiast wylegiwać się w koszach plażowych, wolą wypoczywać w tradycyjny sposób na ręczniku.

Na Uznam szczególnie ciepło jest zimą, gdy notuje się jedną z najniższych w kraju liczb dni z mrozem i pokrywą śnieżną. Turyści odwiedzający Uznam chwalą sobie świeże powietrze, czyste plaże i piękne krajobrazy.

Wyspa Uznam (u góry) i wyspa Wolin (na dole), rozdzielone ujściem Świny. Fot. Wikipedia.

Po stronie niemieckiej znajdują się mola, wieże widokowe i urokliwe trasy rowerowe. Szczególna polecenia jest wizyta w Parku Natury Wyspy Uznam. Znajduje się tam aż 9 rezerwatów z torfowiskami, klifami, wydmami, trzcinowiskami, pastwiskami i łąkami, będącymi ostoją wielu gatunków ptactwa. Tym samym można przyjemnie i ciekawie spędzić wolny czas.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW.

prognoza polsat news