W jednym z odcinków kultowego serialu "MacGyver" z listopada 1989 roku, pojawia się informacja, że populacja białego i czarnego nosorożca spadła do zaledwie 2500 osobników. Ostrzegano, że jeśli nie zostaną podjęte żadne środki ochronne, to gatunek wyginie jeszcze przed końcem dwudziestego wieku.
Na szczęście podjęto szeroko zakrojone akcje, które sprawiły, że w Afryce powstało wiele rezerwatów, gdzie czarne nosorożce objęte są ścisłą ochroną. Gatunek, który liczy sobie aż 50 milionów lat, przetrwał i obecnie jego populacja zwiększyła się dwukrotnie w porównaniu z rokiem 1989.
Nie zmienia to jednak faktu, że gatunek wciąż jest zagrożony zagładą. Jeszcze 100 lat temu po ziemi stąpało 100 tysięcy nosorożców czarnych. Padają one ofiarą kłusowników, którzy handlują ich cennymi rogami.
W postaci sproszkowanej są one bowiem uważane za eliksir zdrowia w medycynie Dalekiego Wschodu. W rzeczywistości nie mają żadnych właściwości leczniczych, bo składają się ze zwyczajnej keratyny, jak ludzkie paznokcie.
Nosorożce białe mają dużo mniej szczęścia niż czarne. W Kenii kilka tygodni temu zdechł ostatni samiec nosorożca białego północnego, który przez całą dobę był ochraniany przed kłusownikami przez żołnierzy. 45-letni nosorożec imieniem Sudan miał zwyrodnienia mięśni i kości, a na jego skórze pojawiły się głębokie rany, które uległy infekcji. Jego stan był tak ciężki, że dla skrócenia cierpień podjęto decyzję o uśpieniu zwierzęcia.
Spełniłeś swoją powinność, przedłużyłeś gatunek nosorożców, teraz na nas spoczywa ciężar utrzymania populacji nosorożców na naszej planecie - napisali o Sudanie ekolodzy z organizacji "Fare thee well Sudan" na Facebooku.
W rezerwacie Ol Pejeta, gdzie mieszkał Sudan, żyją jeszcze dwie ostatnie samice nosorożca białego północnego. Jedna z nich jest bezpłodna, a druga zbyt słaba, aby kopulować. Gdy i one padną, ten gatunek nosorożca przejdzie do historii. Na szczęście naukowcom udało się pobrać jego materiał genetyczny, wobec czego w przyszłości będzie możliwość odtworzenia gatunku.
Źródło: TwojaPogoda.pl / National Geographic.