W pogodzie tak już bywa, że gdy w jednych regionach świata jest zbyt ciepło, to w innych jest zbyt zimno, z kolei, gdy w jednych jest za sucho, to w innych zbyt mokro. Areną takich skrajności stała się właśnie Europa.
Pogodą na naszym kontynencie włada potężny wyż znad Skandynawii. W jego centrum ciśnienie będzie przekraczać 1050 hPa. Obejmuje on obszar o średnicy ponad 4,5 tysiąca kilometrów, od Arktyki na północy aż po Morze Śródziemne na południu.
W tym czasie, gdy w strefie jego panowania dominuje głównie sucha i mroźna aura, to już na południu Europy, gdzie wyż spycha układy niskiego ciśnienia, jest dla odmiany ciepło, ale też bardzo mokro i wietrznie.
Im dłużej wyż nie będzie się ruszać z miejsca, tym dłużej na południu Europy będzie padać. Prognozy dla krajów śródziemnomorskich są tragiczne. W perspektywie następnego tygodnia w całej Portugalii i na większym obszarze Hiszpanii może spaść nawet 100-200 mm deszczu, a lokalnie nawet powyżej 250 mm.
Takie astronomiczne sumy opadów w krótkim czasie oznaczają nie tylko gwałtowne wezbrania rzek, ale też powodzie i to na dużą, ogólnokrajową skalę. Najdłużej ulewy potrwają na północnym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego, bo również w drugim tygodniu marca.
Intensywne opady spodziewane są także miejscami we Francji, we Włoszech, Szwajcarii, na południu Niemiec oraz na zachodnich wybrzeżach Morza Adriatyckiego. Najbardziej sucho w tym czasie będzie w środkowej, północnej i wschodniej części Europy. Miejscami nie spadnie tam nawet kropla deszczu lub płatek śniegu.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NCEP.