FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wiatr może osiągać 90 km/h, będzie też deszczowo, ale wyjątkowo ciepło

Początek tygodnia zapowiada się bardzo wietrznie, ale też deszczowo i nietypowo ciepło, bo termometry mogą pokazywać nawet kilkanaście stopni. Porywy wiatru mogą dochodzić do 90 km/h, a przy tym łamać drzewa, uszkadzać dachy i pozbawiać prądu.

Fot. TwojaPogoda.pl / Pxhere.
Fot. TwojaPogoda.pl / Pxhere.

Przed nami jedna z trzech najcieplejszych końcówek stycznia na tle ostatnich 15 lat. Zapewnią ją układy niskiego ciśnienia, które znad Atlantyku będą wędrować w kierunku Skandynawii i Morza Bałtyckiego. Spowodują one duże zróżnicowanie ciśnienia na terytorium Polski, a to oznacza nasilenie się wiatru.

Za nami wietrzny weekend (26-27.01), jednak porywy dochodzące na ogół do 50-60 km/h, to jedynie przedsmak tego, co czeka nas w ciągu następnych kilkudziesięciu godzin. Niemal w całym kraju w poniedziałek (29.01) spodziewamy się podmuchów zachodniego wiatru do 70-80 km/h.

Jeszcze mocniej wiać będzie w nocy z poniedziałku na wtorek (29/30.01) oraz we wtorek (30.01). Na nizinach do 90 km/h, nad morzem do 110 km/h, a wysoko w górach powyżej 120 km/h. Pamiętajmy, że porywy powyżej 70 km/h mogą już stanowić niebezpieczeństwo.

Silnemu wiatrowi będą towarzyszyć opadów deszczu, zarówno przelotne, jak i ciągłe, kilkugodzinne, o małym i umiarkowanym natężeniu, a we wtorek (30.01) podczas lokalnych burz także o natężeniu dużym.

Temperatura będzie nietypowo wysoka, ponieważ do Polski ściągane będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. W poniedziałek (29.01) termometry pokażą od 7 do 10 stopni, a miejscami na południu nawet do niemal 15 stopni. We wtorek (30.01) temperatura zacznie spadać, przeważnie nie przekroczy 5 stopni.

Tradycyjnie, gdy wieje porywiście, ciśnienie ulega dużym wahaniom. W ciągu następnych dni spodziewamy się skoków nawet o 10 hPa. Wpłynie do niekorzystnie na nasze samopoczucie, np. objawiając się różnorodnymi bólami, sennością, rozdrażnieniem, problemami z koncentracją i wolniejszą reakcją na bodźce.

W związku z porywistym wiatrem, który może powodować lokalne szkody, pamiętajcie, aby nie parkować samochodów w pobliżu drzew, unikać przebywania pod nimi oraz liniami energetycznymi i tablicami reklamowymi. Usuńcie z balkonów wszelkie niezabezpieczone przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie.

Jak się zabezpieczyć?

1. Sprawdzaj aktualne prognozy pogody i komunikaty służb kryzysowych.

2. Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukaj schronienia w budynku.

3. W mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz).

4. Z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.).

5. Silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu – miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie; naładuj wcześniej telefony komórkowe.

6. Postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.

7. Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.

8. Podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami.

9. Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach.

10. Pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news