Kilka dni temu, NASA poinformowała o ważnej konferencji związanej z nowym odkryciem. Teraz już wiemy, że sztuczna inteligencja od Google pomogła astronomom odkryć ósmą egzoplanetę znajdującą się w układzie Kepler-90, czyli gwiazdy podobnej do naszego Słońca, oddalonej od Ziemi o 2545 lat świetlnych.
Układ Kepler-90 przypomina trochę miniaturową wersję naszego Układu Słonecznego. Małe planety orbitują bliżej gwiazdy, większe dalej, ale wszystkie są znacznie bardziej ściśnięte, niż u nas - powiedział Andrew Vanderburg, astronom z Uniwersytetu w Teksasie.
To pierwszy układ planetarny, który, tak jak nasz Układ Słoneczny, posiada osiem planet. Wkład w to niezwykłe odkrycie miał algorytm uczenia maszynowego od Google, który znacznie szybciej od astronomów analizował zebrane dane.
Pokazuje to, że z pomocą AI naukowcy będą mogli o wiele szybciej i precyzyjniej przeglądać dane i wyszukiwać na ich podstawie podobnych do naszej planety obiektów, a co za tym idzie, również środowisk sprzyjających egzystencji życia.
Obecnie znamy ponad 2000 systemów z jedną planetą, 386 z dwoma, 129 z trzema, 49 z czterema, 19 z pięcioma i 6 z sześcioma. Tak więc systemy z wieloma planetami nie są zjawiskiem unikalnym.
Za nowym odkryciem stoją Jessie Doston (program Kepler) i Andrew Vanderburg (Uniwersytet Teksański) oraz Christopher Shallue, inżynier oprogramowania z Google. Przekazali oni do sieci neuronowej dane o krzywych światła pochodzącego od gwiazdy, na bazie których szuka się charakterystycznych spadków jasności świadczących o tranzycie egzoplanety przed gwiazdą.
Przeoczona wcześniej planeta Kepler-90i jest około 30 procent większa od Ziemi i krąży wokół swojej gwiazdy w odległości bliżej swojej macierzystej gwiazdy od Merkurego w naszym układzie.
Oprócz odkrycia nowej planety w układzie Kepler-90, odkryto też przy okazji 6. planetę krążącą wokół gwiazdy Kepler-80 w Gwiazdozbiorze Łabędzia. Egzoplaneta Kepler-80h krąży w grawitacyjnym rezonansie orbitalnym z czterema innymi planetami, czyniąc system bardzo stabilnym, podobnie jak słynny układ TRAPPIST-1 (zobaczcie więcej). To właśnie on jest jednym z najlepszych kandydatów do istnienia tam inteligentnych form życia.
Shallue i Vanderburg planują niebawem zaprząc SI Google’a do analizy całego archiwum Keplera, które zawiera dane dotyczące ponad 150 tysięcy gwiazd. Wtedy dopiero będą czekały na nas prawdziwe odkrycia.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.