11 listopada wspominamy Marcina z Tours, świętego Kościoła katolickiego i prawosławnego. Na tle historii dzień ten był uznawany za prawdziwy początek zimy i właśnie na podstawie pogody wtedy panującej, prognozowano jaka będzie cała biała pora roku. Postanowiliśmy zrewidować te najbardziej popularne ludowe porzekadła, mówiące o nadchodzącej zimie.
Zanim przeanalizujemy porzekadła, sprawdźmy pogodę, ponieważ to właśnie od niej zależeć ma, to co jest jeszcze przed nami. Poranek okazał się zimny, ale bez mrozu, w dodatku z przeważającym zachmurzeniem, miejscowymi przejaśnieniami, opadami deszczu i porywistym wiatrem.
W ciągu dnia niewiele w pogodzie się zmieni, ponieważ w wielu regionach kraju spodziewamy się szarego nieba, opadów i silnego wiatru. Będą jednak miejsca, gdzie niebo przejaśni się. Śnieg spotkamy tylko w górach. Główne przysłowie związane ze św. Marcinem dobitnie wskazuje nam, jaka będzie zima.
Jaki dzień na Świętego Marcina, taka będzie cała zima.
Czyżby zima miała być łagodna, deszczowa i wietrzna?
W miejscach, gdzie dzisiaj przez cały dzień będzie pochmurno, idealnie pasować będzie następujące przysłowie:
Chmurny Marcin chętnie przyprowadza łagodną zimę, mrozy straszne zgładza.
Niegdyś śnieg lub mróz na św. Marcina oznaczał srogą zimę. Dzisiaj może poprószyć, ale tylko na wyżej położonych obszarach, a na nizinach, jeśli w ogóle pojawi się śnieg, to wyłącznie z deszczem. Poniższe przysłowia raczej więc się nie sprawdzą:
Zwykle w dzień Marcina śnieg prószyć zaczyna.
Jeśli śnieg na Wszystkich Świętych zawiedzie, to święty Marcin na białym koniu przyjedzie.
Gdy Marcin w śniegu przybieżał, całą zimę będzie w nim leżał.
Jeśli śnieg spadnie na świętego Marcina, to będzie wielka zima.
Gdy mróz na świętego Marcina, będzie tęga zima.
Gdy Marcinowa gęś po lodzie, będzie Boże Narodzenie po wodzie.
Jeśli mglisto na Marcina, będzie lekka zima, Marcinowa zaś pogoda, mrozów zimie doda.
Każdy z nas będzie mógł wkrótce zrewidować te przysłowie i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ludowe porzekadła są wciąż aktualne czy też warte funta kłaków.
Źródło: TwojaPogoda.pl