26 stopni pokazały dzisiaj (17.10) termometry miejscami na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Wśród najcieplejszych miast wojewódzkich znalazł się Wrocław, gdzie zmierzono dokładnie 26,0 stopnia. Po raz pierwszy w okresie powojennym zdarzyło się, aby w tym mieście temperatura w drugiej połowie października przekroczyła 25 stopni. Poprzedni rekord ciepła dla tego okresu wynosił 24,9 stopnia i został odnotowany 22 października 1989 roku.
Jednak to nie we Wrocławiu zmierzono rekordową temperaturę w październiku na tle całej historii pomiarów. Bywało równie ciepło i to nawet kilkukrotnie, ostatnio w 2013 roku w Makowie Podhalańskim, gdzie zmierzono 26 stopni, i to w ostatnich dniach miesiąca! W 1967 roku było jeszcze gorącej, bo w Bochni w woj. małopolskim temperatura sięgnęła aż 27 stopni.
Tak wysokie temperatury możliwe są przy wyjątkowo sprzyjającej cyrkulacji powietrza, a taką właśnie mamy. Nad większą częścią Europy panują pogodne wyże, które ściągają ciepłe powietrze znad Afryki. Wzrost temperatury jest błyskawiczny, ponieważ wiatr jest słaby, a na niebie nie ma chmur, które mogłyby go ograniczać.
Ciepłe masy powietrza dotarły nawet na północne krańce Polski, gdzie o tej porze roku zwykle jest najchłodniej. Czy to nad morzem czy też na Mazurach i Suwalszczyźnie odnotowano co najmniej 17-18 stopni. Tak wysokie temperatury zdarzają się w drugiej połowie października rzadko. Tym bardziej one cieszą, zwłaszcza przy pogodnym niebie i po rekordowo pochmurnym i deszczowym wrześniu.
Przed nami jeszcze kilka dni słonecznego i ciepłego babiego lata. Przynajmniej do czwartku (19.10) nigdzie w Polsce nie spodziewamy się opadów. Dopiero w piątek (20.10) na północnym zachodzie zachmurzy się i zacznie padać. Na szczęście póki co jedynie tam.
Na południu, wschodzie i w centrum kraju rosną szansę, że sucho i słonecznie będzie do soboty (21.10) włącznie. Rozpada się dopiero w niedzielę (22.10), wtedy też spodziewane jest większe ochłodzenie, nawet o 10 stopni z dnia na dzień. Trzymamy kciuki, żeby deszczowe chmury nadeszły jak najpóźniej i abyśmy jak najdłuższej cieszyli się babim latem.
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW.