Zacznijmy od tego, że powyższa mapka nie obrazuje temperatury powietrza, lecz jej anomalię, a to znacząca różnica. Mapki temperatury powietrza charakteryzują się całą paletą barw, w zależności od jej wartości.
W przypadku mapki anomalii temperatury kolorów jest znacznie mniej. Przede wszystkim są to odcienie czerwonego i niebieskiego. Wskazują one skalę odchylenia temperatury od normy wieloletniej. Czerwień to temperatury powyżej normy, a niebieski poniżej normy.
15 stopni powyżej normy wieloletniej
W następnych dniach temperatura maksymalna w całej Polsce będzie przekraczać 20 stopni, więc anomalia sięgać będzie 10-15 stopni powyżej normy wieloletniej dla połowy kwietnia. To jedno z najwyższych odchyleń. Z tego powodu na mapkach dominować będzie kolor bordowy i czarny.

Również mapki temperatury mienić się będą głęboką czerwienią, ponieważ termometry pokazywać będą powyżej 25 stopni, a między środą i piątkiem (18-20.04) lokalnie odnotujemy 27-28 stopni w cieniu, a może nawet jeszcze więcej. Takie wartości w połowie kwietnia robią kolosalne wrażenie.
Jeden z najcieplejszych okresów w historii
Kolory mapek nie są normalne, podobnie jak to, co dzieje ostatnio z temperaturą. Marzec przyniósł średnią na poziomie 2,5 stopnia powyżej normy, a na wschodzie był nawet o 4 stopnie cieplejszy niż średnia z lat 1991-2020. Zapisał się jako jeden z najcieplejszych w historii pomiarów.
Wyjątkowo ciepło będzie do około 23 kwietnia. Dopiero w ostatnim tygodniu miesiąca nadejdzie ochłodzenie i wówczas zamiast kolorów bordowych i czarnych na mapie anomalii temperatury powietrza ujrzymy barwy niebieskie oznaczające nietypowe chłody.
Źródło: TwojaPogoda.pl