Podwyższona aktywność sejsmiczna występuje zazwyczaj seriami, w dłuższych odstępach czasu. Takiej jak ta, która rozpoczęła się wraz z ostatnią dekadą marca, nie było od dawna. Dotychczas odnotowano już 12 wstrząsów ziemi o sile przekraczającej M=6.0.
Tysiące ofiar serii silnych wstrząsów
Dwa trzęsienia ziemi miały powyżej M=7.0, a więc były zaliczone do najsilniejszych. Jeden z nich wystąpił 28 marca w Mjanmie (Birmie), gdzie zrujnował wiele regionów kraju. Dotychczas potwierdzono śmierć ponad 3 tysięcy ludzi, jednak ostateczna liczba ofiar może sięgać 10 tysięcy.
Dwa dni później ziemia zatrzęsła się z taką siłą w rejonie wysp Tonga na Pacyfiku. Niewiele brakowało, aby kolejny wstrząs osiągnął M=7.0 w czwartek (3.04) na podwodnym grzbiecie śródoceanicznym Reyjkanes, w północnej części Oceanu Atlantyckiego.

Bardzo duże zaniepokojenie wywołało trzęsienie u wybrzeży japońskiej wyspy Kiusiu, które w ostatnich miesiącach występowało kilkakrotnie ostrzegając przed uaktywnieniem się słynnego Rowu Nankai, strefy występowania największych naprężeń w podmorskich skałach.
W sierpniu ubiegłego roku wstrząs w tym regionie wywołał alarm w całej południowej Japonii. Przez dwa tygodnie Japończycy obawiali się zasnąć sądząc, że się już nie obudzą. Premier po ostrzeżeniach sejsmologów odwołał wszelkie podróże zagraniczne, by całkowicie skupić się na przygotowaniach do nadchodzącego kataklizmu. Ryzyko minęło, ale tylko na chwilę.
Zbliża się katastrofalny mega wstrząs?
Według sejsmologów, których badania naukowe pomagają z dużą trafnością przewidywać rejony występowania najsilniejszych trzęsień ziemi, obecny kryzys sejsmiczny może się skończyć tzw. mega wstrząsem o sile co najmniej M=9.0, jakich na tle historii odnotowano zaledwie kilka.

Najpotężniejszy wstrząs w polskiej historii. Od Wrocławia po Kraków runęły budowle
Każdy z nich okazał się wyjątkowo niszczycielski w skutkach. 22 maja 1960 roku u wybrzeży Chile w Ameryce Południowej miał miejsce największy wstrząs w dziejach sejsmologii, o sile M=9.5, który wywołał tsunami wysokie na 25 metrów. Rozeszło się ono po całym Pacyfiku. Zginęło 6 tysięcy ludzi.
26 grudnia 2004 roku wstrząs M=9.3 wywołał katastrofalne tsunami na Oceanie Indyjskim. W kilkunastu krajach, w tym w Indonezji i Tajlandii, śmierć poniosło 228 tysięcy ludzi. Z kolei 11 marca 2011 roku wstrząs M=9.0 i tsunami zrujnowały wschodnie wybrzeża Japonii zabijając ponad 22 tysiące ludzi.
Co ciekawe od sierpnia 2021 roku nie odnotowano na świecie ani jednego trzęsienia ziemi o sile co najmniej M=8.0. Prawie zawsze zdarzał się on co roku, najwyżej co 2 lata. Jednak od jego ostatniego wystąpienia upłynęły już aż 4 lata, co również niepokoi.

Zbliża się największe trzęsienie ziemi w dziejach. Wskazano jego miejsce
Znajdujemy się więc w bardzo niespokojnym okresie sejsmicznym, którego finał nie zapowiada się optymistycznie. Naukowcy wskazali dwa głównie miejsca, gdzie w każdej chwili mogą wystąpić mega wstrząsy. To południowa Japonia oraz zachodnie wybrzeże USA i Kanady. Oby się mylili.
Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS.