Najbliższe dni zapowiadają się przyjemnie ciepło i słonecznie. Temperatura na większym obszarze kraju sięgać będzie popołudniami od 15 do 20 stopni, chociaż niewykluczone, że miejscami na zachodzie i południu odnotujemy nawet 21-22 stopnie w cieniu.
Niestety, wraz z nadejściem weekendu dojdzie do gwałtownego ochłodzenia. Z dnia na dzień temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni, a w części kraju zacznie prószyć śnieg. Niewykluczone, że znów się zabieli.
Wraz z napływem arktycznego powietrza wróci nocny i poranny mróz. Temperatura będzie spadać na przełomie tego i przyszłego tygodnia przeważnie do -5 stopni, a miejscami na wschodzie i południu nawet do -10 stopni. W górach mróz będzie jeszcze większy, do -15 stopni.
W kwietniu nawet 20 stopni mrozu
Na szczęście ochłodzenie nie potrwa długo i szybko się ociepli. Mimo, że przymrozki będą jeszcze w tym miesiącu wracać, to jednak nie spodziewamy się takich mrozów, z jakimi przyszło się zmierzyć naszym przodkom na tle ostatniego stulecia, a które wywołują ciarki na plecach.
Najdłużej na nadejście prawdziwej wiosny trzeba było czekać w 1817 roku, kiedy kwiecień zapisał się najzimniej w całej blisko 245-letniej serii pomiarowej na ziemiach polskich. Średnia miesięczna temperatura była aż o 6 stopni niższa od aktualnie obowiązującej normy z lat 1991-2020.
Dla porównania od początku dwudziestego wieku nie zdarzyło się, aby kwiecień był zimniejszy niż 3 stopnie poniżej normy. Najzimniejszym kwietniom towarzyszyły siarczyste mrozy, które w dzisiejszych czasach wydają się być czymś nieprawdopodobnym, a jednak się zdarzyły.
Jak czytamy na łamach Roczników Meteorologicznych, 5 kwietnia 1929 roku w Siedlcach na Mazowszu temperatura spadła o poranku do minus 19 stopni, a w Białowieży na Podlasiu do minus 20 stopni. Jeszcze większy mróz panował 3 kwietnia 1931 roku w Siankach na Podkarpaciu, aż minus 22 stopnie.

Czegoś takiego w Polsce jeszcze nie było. To się skończy fatalnie
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na YouTube: Oglądaj nas na YouTube.
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.