Jednym z najbardziej dramatycznych skutków potężnych trzęsień ziemi, obok zrujnowanych budynków i wielu ofiar śmiertelnych, są też trwałe zmiany w krajobrazie, ponieważ ziemia przesuwa się i rozpada.
Do takiego właśnie zjawiska doszło w Mjanmie (Birmie) podczas jednego z najsilniejszych wstrząsów, jakie kiedykolwiek nawiedziły ten kraj. Wiele miejscowości, pól uprawnych, dróg i szlaków kolejowych zostało poprzecinanych długimi, szerokimi i głębokimi rozpadliskami.

W jednych miejscach ziemia zapadła się, a w innych wypiętrzyła. Powstały nowe doliny i wzniesienia, zmieniając krajobrazy na niewyobrażalną skalę, nie do poznania. Na zdjęciach możemy zobaczyć drogi i tory kolejowe poprzesuwane o kilka metrów względem siebie.
Wzdłuż uskoku powstało gigantyczne rozpadlisko. Szczelina ma dziesiątki metrów głębokości i setki metrów szerokości. Ujawnione zostały kolejne warstwy gleby, które niczym w torcie wskazują na bogatą historię geologiczną regionu.

Do wstrząsów doszło wzdłuż uskoku Sagaing, na styku płyty birmańskiej i płyty sundajskiej, które przesuwają się względem siebie o 20-50 milimetrów rocznie. To część trwającego miliony lat zupełnie naturalnego procesu przesuwania się kontynentów.
Tragiczne skutki trzęsienia ziemi w Majanmie
Według ostatnich bilansów w głównym trzęsieniu ziemi o sile M=7.7 i wstrząsie wtórnym M=6.7, zginęło co najmniej 3 tysiące osób, a drugie tyle zostało rannych. Ostateczna liczba ofiar śmiertelnych, według szacunków ekspertów, może sięgać kilkudziesięciu tysięcy.

Z powodu zniszczenia dróg i mostów w tym bardzo ubogim kraju rządzonym przez reżim wojskowy, do wielu obszarów wiejskich pomoc nadal nie dotarła. Mieszkańcy są zdani sami na siebie. Kryzys humanitarny może w najbliższych tygodniach osiągnąć niewyobrażalną skalę.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na YouTube: Oglądaj nas na YouTube.
Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS.