FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zobacz transmisję z częściowego zaćmienia Słońca nad Polską

Zobacz zapis transmisji na żywo z jednego z największych tegorocznych spektakli astronomicznych. Na polskim niebie Księżyc przysłoniło Słońce wywołując jego częściowe zaćmienie.

Tak będzie wyglądać maksymalna faza zaćmienia Słońca w Polsce. Fot. NASA.
Tak będzie wyglądać maksymalna faza zaćmienia Słońca w Polsce. Fot. NASA.

Zaćmienie Słońca to najbardziej niezwykłe zjawisko astronomiczne, które możemy zobaczyć na niebie. Niegdyś, gdy daty ich wystąpienia były przewidywane tylko przez uczonych, wykorzystywano je do zastraszania społeczeństw.

Dzisiaj wiemy, że to nie potworny wilk pożera Słońce, lecz przysłania je Księżyc, który znajduje się dokładnie na linii prostej pomiędzy Ziemią a Słońcem. Zaćmienia są więc świetnym narzędziem do popularyzacji astronomii, zarówno dla najmłodszych, jak i tych starszych.

Jedno z takich zaćmień mogliśmy zobaczyć w sobotę (29.03). Było to zaćmienie częściowe, a więc przysłonięty został tylko fragment słonecznej tarczy. Największe zaćmienie ujrzeli mieszkańcy krańca północno-zachodniego, gdzie zniknęło nawet 17 procent słonecznej tarczy.

Najmniejszy fragment Słońca został przysłonięty przez Księżyc na krańcu południowo-wschodnim, gdzie faza maksymalna wyniosła zaledwie 2 procent. W różnych regionach kraju czasy poszczególnych faz zaćmienia różniły się nawet o godzinę.

W Warszawie zaćmienie rozpoczęło się o godzinie 11:50. Maksymalna faza zaćmienia, czyli chwila, gdy tarcza Słońca była najbardziej przysłonięta przez Księżyc, nastąpiła o 12:28, zaś zjawisko skończyło się ok. 13:06. Zniknęło nieco ponad 7 procent prawej górnej części słonecznej tarczy.

Zapis transmisji na żywo z zaćmienia Słońca

Nie wszędzie pogoda dopisywała. Na zachodzie i południu chmurzyło się i miejscami z obserwacji wyszły nici. Dlatego ci, którzy z różnych powodów nie mogli zobaczyć zaćmienia Słońca, poniżej mogą prześledzić zapis transmisji na żywo.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na YouTube: Oglądaj nas na YouTube.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news

popularne wiadomości