FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Spektakularny powrót El Niño. Świat nie jest gotowy, na to co przyniesie

Po krótkim i mało aktywnym panowaniu La Niña wraca przeciwieństwo tego zjawiska. El Niño przyniesie na świecie temperatury, jakich jeszcze nie widzieliśmy. Klimatolodzy ostrzegają przed prawdziwym piekłem.

Tak wyglądają anomalie temperatury wód Pacyfiku podczas El Niño. Fot. Iselin Medhaug.
Tak wyglądają anomalie temperatury wód Pacyfiku podczas El Niño. Fot. Iselin Medhaug.

Na równikowym obszarze Oceanu Spokojnego periodycznie obserwuje się anomalie temperatury powierzchni wód, które są częścią zjawiska Niño. Jeśli woda jest cieplejsza niż zwykle, to mamy do czynienia z El Niño (chłopczyk), zaś jeśli jest chłodniejsza, to panuje La Niña (dziewczynka).

Od lata ubiegłego roku panowała słaba faza zjawiska La Niña, która z zasady powinna przynosić spadek średnich globalnych temperatur powietrza. Jednak tak się nie stało, bo jak pamiętamy, nadal padały nowe rekordy ciepła.

Rok 2024 przyniósł średnią temperaturę globalną na poziomie 1,6 stopnia powyżej średniej z lat 1850-1900, czyli sprzed epoki industrialnej. Według naukowców tak gorąco na naszej planecie nie było od co najmniej 120 tysięcy lat.

Wraca El Niño z kolejnymi rekordami ciepła

Według danych amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Atmosfery i Oceanów (NOAA), w drugiej połowie 2025 roku woda w równikowej strefie Pacyfiku znów zacznie się ogrzewać i jeszcze przed nadejściem zimy może wrócić El Niño. Gdy pojawiło się ostatni raz w Londynie zmierzono 40 stopni, w Portugalii 47 stopni, we Włoszech 49 stopni, a w Kanadzie 50 stopni.

Prognoza anomalii Niño do stycznia 2026 roku. Wykres wskazuje na wracające El Niño. Fot. NOAA.

Skoro w chłodnych latach niesionych przez La Niña notowano spektakularne rekordy upału, to oznacza, że powracające El Niño, w czasie którego występowania notowano najwięcej ciepłych miesięcy i lat, przyniesie nam znacznie większy wysyp rekordów.

Klimatolodzy ostrzegają, że czekają nas fale upałów o intensywności dotąd niespotykanej. Nie są to dobre wieści, bo wraz z wyjątkowym ciepłem czekają nas też susze i problemy z uprawami rolnymi i cenami żywności.

Oznacza to także niedostatek wody pitnej, częstsze pożary lasów oraz zwiększoną liczbę przedwczesnych zgonów z powodu skrajnie wysokich temperatur. El Niño najpewniej znacznie nasili się na początku 2026 roku i wtedy może być naprawdę źle, a ludzkość nie jest na to gotowa.

Co to jest El Niño i co o nim wiemy?

El Niño powstaje, gdy pasaty, z wciąż niewiadomych przyczyn, znacząco słabną, wówczas ciepłe prądy oceaniczne zaczynają się przemieszczać z Australii i wschodniej Azji ku Ameryce Południowej, dążąc do wyrównania się ciepłych wód powierzchniowych. Następuje osłabienie się zimnego Prądu Peruwiańskiego, co powoduje szereg anomalii pogodowych.

Najczęstsze anomalie pogodowe zimą podczas zjawiska El Niño. Fot. NOAA.

Chmury burzowe, które zwykle znajdują się nad Australią i zachodnią Oceanią zaczynają się formować nad środkową Oceanią i zachodnią częścią Ameryki Południowej. Tymczasem tam, gdzie dotąd stacjonowały, czyli nad Australią i zachodnią Oceanią zaczyna się pojawiać susza.

El Niño to zjawisko, które milionom ludzi na całym świecie spędza sen z powiek. Niesie anomalie pogodowe, które są sprawcami katastrofalnych powodzi i suszy. Chociaż jego wpływ jest obserwowany od dziesiątek lat, to jednak nadal nie udało się do końca odkryć, co je wywołuje. Im dogłębniej je badamy, tym więcej mnoży się zagadek.

El Niño pochodzi z języka hiszpańskiego i znaczy tyle, co mały chłopczyk. Określenie to jest związane z narodzinami Chrystusa, ponieważ dawniej anomalia ta osiągała swoje apogeum w grudniu. Jednak w ostatnich latach ma to miejsce w najróżniejszych miesiącach. Jego przeciwieństwo, czyli La Niña, oznacza z kolei małą dziewczynkę.

Naukowcy są zdania, że El Niño i La Niña, są znacznie bardziej globalnymi zjawiskami niż nam się to do tej pory wydawało. Niegdyś występowały one co około 10 lat, obecnie znacznie częściej.

Zwiększenie się częstotliwości ich występowania, to efekt zmian klimatycznych, których jakby nie było są częścią. Jednocześnie innymi zjawiskami wywołującymi El Niño i La Niña mogą być wybuchy wulkanów, wpływ przyciągania Księżyca, odchylenie orbity Ziemi oraz cała ziemska atmosfera.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na YouTube: Oglądaj nas na YouTube.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA.

prognoza polsat news

popularne wiadomości