FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tajlandia i Mjanma nawiedzone przez potężne trzęsienia ziemi. Bardzo wiele ofiar

Olbrzymie trzęsienia ziemi nawiedziły południową Azję. Były odczuwane od Indii przez Mjanmę po Tajlandię. Zawaliło się wiele budynków, w gruzach których uwięzieni są ludzie. Liczba ofiar może być olbrzymia. Trwa akcja ratownicza.

Trzęsienie ziemi w Mjanmie. Fot. Pixabay.
Trzęsienie ziemi w Mjanmie. Fot. Pixabay.

Mjanmę (dawną Birmę), kraj położony na południu Azji, nawiedziło największe trzęsienie ziemi od 1912 roku. Wstrząs o sile M7.7 nastąpił w piątek (28.03) o godzinie 7:20 czasu polskiego (12:50 czasu lokalnego). Jego epicentrum znajdowało się zaledwie 15 kilometrów na zachód od Mandalaj, dawnej stolicy Mjanmy.

Ze względu na swoje płytkie ognisko, położone zaledwie 10 kilometrów pod powierzchnią ziemi, skala zniszczeń jest ogromna. Zawaliło się wiele budynków, w gruzach których uwięzieni są ludzie. Obszar najbardziej dotknięty żywiołem zamieszkuje blisko 2 miliony ludzi. Ostatni bilans mówi o co najmniej tysiącu zabitych, setkach zaginionych i przeszło 2500 rannych.

Kataklizm dotknął całą południową Azję

Główny wstrząs, a także wtórny o sile M6.6, który wystąpił 12 minut później, były odczuwane w całej południowej Azji, w pasie od Indii aż po Wietnam. Mieszkańcy wybiegli w panice na ulice i zaczęli się gromadzić z dala od zabudowań. Budynki runęły setki kilometrów od epicentrum, także w sąsiedniej Tajlandii i Bangladeszu.

Bardzo poważne zniszczenia są m.in. w Rangunie, największym mieście Mjanmy, zamieszkiwanym przez ponad 7 milionów ludzi. Kataklizm dotknął też Bangkok, stolicę Tajlandii. W sieci zamieszczane są filmy, na których widoczne jest zawalenie się jednego z najwyższych budynków w mieście, który był w trakcie budowy. Wstrzymano kursowanie metra i na krótko zamknięto międzynarodowe lotnisko.

Wielu mieszkańców i turystów w panice opuściło obszary wybrzeża Oceanu Indyjskiego z obawy przed tsunami, ale niepotrzebnie, ponieważ epicentrum trzęsienia znajdowało się na lądzie, więc nie ma żadnego zagrożenia.

Mjanma jest obszarem aktywnym sejsmicznie. W pobliżu Mandalaj przebiega uskok Sikong, który choć uaktywnia się raz na bardzo wiele lat, to jednak za każdym razem generuje olbrzymie wstrząsy. Znajduje się on na granicy płyty indyjskiej i płyty sundajskiej, jest odpowiedzialny za najbardziej katastrofalne trzęsienia.

Mjanmą rządzi junta wojskowa, od czasu zamachu stanu 1 lutego 2021 roku, kiedy to wojsko obaliło demokratycznie wybrany rząd kierowany przez Aung San Suu Kyi. Instytucje państwa nie działają prawidłowo, co może mieć kluczowy wpływ na ratowanie ofiar kataklizmu.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na YouTube: Oglądaj nas na YouTube.

Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS.

prognoza polsat news

popularne wiadomości