FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W tych krajach zakazano picia kawy. Bolesne kary za złamanie zakazu

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów świata, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie poranka. I choć trudno w to uwierzyć są kraje, gdzie za wypicie małej czarnej groziło bolesne biczowanie, a nawet utopienie w morzu.

Kawa bywała zakazana. Fot. Pixabay.
Kawa bywała zakazana. Fot. Pixabay.

Niektórzy mawiają, że bez kawy nie byłoby życia. Nic dziwnego, bo wielu z nas ma poważne problemy z przebudzeniem się zanim nie sięgnie po ten aromatyczny napój i nie podniesie sobie ciśnienia przed pracowitym dniem pełnym wyzwań.

Międzynarodowa Organizacja Kawy wylicza, że codziennie na świecie wypija się około 2,3 miliarda filiżanek kawy. W Polsce ponad 80 procent dorosłych pije kawę regularnie, przynajmniej raz dziennie. W krajach skandynawskich odsetek ten jest jeszcze wyższy, zbliżając się do 90 procent.

Za wypicie kawy groziły bolesne kary

Chociaż dziś nie istnieją kraje, w których sprzedaż i picie kawy są całkowicie zakazane na poziomie prawnym czy kulturowym, to jednak w przeszłości surowe zakazy się zdarzały, a za ich złamanie groziły bardzo surowe kary, a nawet utrata życia.

W 1511 roku w Mekce kawa została czasowo zakazana z inicjatywy gubernatora Khair-Bega, który działał pod wpływem konserwatywnych duchownych islamskich. Uznano ją za napój niezgodny z Koranem, pobudzający do radykalnego myślenia i sprzyjający buntom przeciwko władzy.

Zakaz dotyczył zarówno spożywania kawy, jak i funkcjonowania miejsc, gdzie ją podawano, czyli tzw. domów kawowych. Za złamanie tego zakazu groziły surowe kary. Najczęściej wspomina się, że osoby przyłapane na piciu kawy mogły być poddane karom cielesnym, takim jak biczowanie.

W niektórych przypadkach karano także konfiskatą mienia lub więzieniem. Surowość kar miała na celu odstraszenie mieszkańców od łamania zakazu, ale nie był on długotrwały, został zniesiony przez sułtana Kairu, który uznał go za niepraktyczny, a sam Khair-Beg zapłacił za swoją decyzję życiem.

Warto dodać, że w późniejszych okresach, np. w Imperium Osmańskim w siedemnastym wieku, za panowania Murada IV, kary za picie kawy były jeszcze bardziej drastyczne, włącznie z zaszyciem w worku i wrzuceniem do wód Bosforu za recydywę.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na YouTube: Oglądaj nas na YouTube.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news

popularne wiadomości