FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Dzieje się historia. We Wrocławiu klimat tak ciepły, jak w Budapeszcie i Wiedniu

2024 rok zapisał się w Polsce najcieplej w całej historii pomiarów meteorologicznych. Po raz pierwszy średnia roczna temperatura w jednym z miast wojewódzkich przekroczyła 12 stopni. Zapanował klimat rodem z Budapesztu i Wiednia.

2024 rok był najcieplejszym w historii. Fot. Windy.com
2024 rok był najcieplejszym w historii. Fot. Windy.com

Na naszych oczach dzieje się historia. Tak ciepłego roku jak 2024 nie było w Polsce przynajmniej od 1781 roku, a więc od czasu rozpoczęcia stałych pomiarów meteorologicznych. Według IMGW-PIB średnia roczna temperatura powietrza była o ponad 2,1 stopnia wyższa od normy z lat 1991-2020.

Dla porównania w poprzednio rekordowo ciepłym 2019 roku anomalia wyniosła 1,54 stopnia. Największe anomalie temperatury minionego roku notowano na południu, wschodzie i północnym wschodzie kraju. 2024 rok od najzimniejszego w serii pomiarowej 1829 roku był cieplejszy aż o 6 stopni.

Wrocław cieplejszy niż Budapeszt i Wiedeń

Chociaż wśród miast wojewódzkich największe odchylenie średniej rocznej temperatury od normy odnotowano w Warszawie, gdzie wyniosło ono 2,7 stopnia, to najwyższą średnią roczną zmierzono we Wrocławiu, gdzie sięgnęła ona aż 12,1 stopnia.

Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby średnia roczna była aż tak wysoka. Co więcej, była ona o przeszło pół stopnia wyższa do średniej rocznej temperatury notowanej w latach 1991-2020 w Budapeszcie i Wiedniu, gdzie klimat jest zwykle zdecydowanie łagodniejszy.

Klimatolodzy nie mają żadnych wątpliwości, że na kolejny rekordowo ciepły rok, zarówno w Polsce, jak i na świecie, długo czekać nie będziemy. Ostatnio było to 5 lat, ale teraz może być jeszcze krócej, bo ocieplanie się klimatu systematycznie przyspiesza.

Mimo, że dane pomiarowe sięgają zaledwie ostatnich kilku stuleci, to jednak rekonstrukcje klimatyczne na podstawie słojów drzew, raf koralowych i rdzeni osadów głębinowych mówią nam, że tak ciepło, jak w 2024 roku, nie było w całej historii człowieka rozumnego, a więc co najmniej od 120 tysięcy lat.

Rok 2025 będzie jeszcze cieplejszy?

Według prognoz Met Office nawet pojawienie się słabej fazy zjawiska La Niña nie sprawi, że średnie temperatury na świecie w 2025 roku drastycznie się obniżą. Spadek, jeśli nastąpi, będzie niewielki.

Modele prognostyczne wskazują, że średnia globalna temperatura będzie wyższa o 1,29-1,53 stopnia (z głównym szacunkiem 1,41 stopnia) od średniej dla okresu przedindustrialnego, czyli wobec lat 1850-1900. To oznacza, że rok na świecie może się zapisać wśród trzech najcieplejszych.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB / Met Office.

prognoza polsat news