Ubiegłoroczne lato zapisało się w Polsce jako drugie najcieplejsze w okresie powojennym. Tylko w 2019 roku średnie temperatury powietrza były wyższe, choć minimalnie, bo zaledwie o kilka dziesiątych stopnia.
Jakie będzie lato 2025 roku?
Prognozy sezonowe dla Polski najbardziej prestiżowych ośrodków meteorologicznych w Europie i na świecie potwierdzają, że tegoroczne lato będzie pełne pogodowych skrajności. Kompletnie nie będzie przypominać tego sprzed roku.
Zmienna aura może niejednemu z nas pokrzyżować plany wypoczynkowe. Przede wszystkim spodziewać się trzeba nagłych i częstych wahań temperatury, do czego powinniśmy już przywyknąć mając na uwadze to, co miało u nas miejsce w poprzednich tygodniach.
Pogoda na luty i marzec, od której włosy stają dęba. Czegoś takiego jeszcze nie było
Przede wszystkim żaden z letnich miesięcy nie będzie nadzwyczaj ciepły, jak przed rokiem. Średnia anomalia temperatury na ogół będzie się wahać od 0,5 do 1 stopnia. To oznacza, że częściej temperatura będzie krążyć w okolicach normy niż w stopniu znacznym ją przekraczać.
Nie tylko chłodniej, ale też deszczowo
Przyczyn chłodniejszego lata wobec wielu poprzednich należy szukać w prognozowanych ilościach spadłego deszczu, które będą podwyższone. Szczególnie deszczowo zapowiada się czerwiec i lipiec, kiedy sumy opadów będą osiągać przeważnie od 10 do 50 procent powyżej normy wieloletniej.
Jedynie sierpień będzie miesiącem suchszym, z sumami opadów w okolicach normy lub do 10 procent poniżej niej. Częste i obfite opady mogą mieć charakter burzowy. Jeśli to się potwierdzi, to będzie to drugie lato z rzędu podwyższoną aktywnością burz.
Problemy z urlopem nad morzem i w górach
Zarówno nad morzem, jak i w górach padać może częściej i intensywniej niż zazwyczaj. Nie są to korzystne wieści dla turystów, którzy planują spędzić urlop na plaży lub przemierzając górskie szlaki. Ulewy i burze mogą krzyżować im wypoczynek.
Jednak są też pomyślne wieści, bo upał nie będzie już tak mocno doskwierać, zwłaszcza osobom starszym, które przeżywały ubiegłego lata istną gehennę. Z wilgotnej i chłodniejszej aury skorzystać mogą też alergicy, bo pylenie uczulających roślin będzie zmniejszone.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA / ECMWF.