Styczniowa pełnia, która wypadnie 13 stycznia o godzinie 23:26, nosić będzie nazwę Pełni Wilczego Księżyca. Dawniej, gdy w styczniu siarczyste mrozy i duże śniegi były codziennością, watahy wilków, których populacja była dużo większa niż w czasach dzisiejszych, zakradały się do wiosek w poszukiwaniu pożywienia.
W Śnieżną Pełnię Księżyc wejdzie 12 lutego o godzinie 14:53. Takiej jego nazwy, a nie innej, tłumaczyć chyba nie trzeba. Po prostu luty bywa miesiącem śnieżnym, a skoro zimny Księżyc mamy w grudniu, to w lutym przychodzi czas na jego śnieżną odmianę.
Marcowa pełnia będzie ostatnią zimową. Księżyc wejdzie w nią 14 marca o godzinie 7:54. Nosić ona będzie nazwę Pełni Ślimaczego Księżyca, co ma związek z wylęganiem się w tym okresie tych bezkręgowców. Dojdzie podczas niej do niemal niezauważalnego zaćmienia półcieniowego podczas zachodu Księżyca.
13 kwietnia o godzinie 2:22 nastąpi Pełnia Różowego Księżyca. Tarcza naszego naturalnego satelity nie zmieni barwy, ponieważ nazwa ta wzięła się od koloru kwitnących roślin, a dokładniej floksu, zwanego płomykiem, który często porasta miejsca szczególnie ważne dla Indian z Ameryki Północnej. Pierwsza wiosenna pełnia będzie wyznaczała datę Wielkanocy, którą obchodzić będziemy tydzień później, 20 kwietnia.
Majowa pełnia przypadnie 12 maja o godzinie 18:55 i będzie nosić nazwę Pełni Kwiatowego Księżyca, Mlecznego Księżyca i Kukurydzianego Księżyca.
Ostatnia wiosenna pełnia nastąpi 11 czerwca o godzinie 9:43. Nazywana jest ona Pełnią Truskawkowego Księżyca. Jak sama nazwa wskazuje to idealny czas na małe, czerwone oraz słodkie owoce. Mamy nadzieję, że w tym roku kapryśna pogoda nie sprawi, że truskawek będzie mniej i będą one droższe.
W pierwszej letniej pełni Srebrny Glob znajdzie się 10 lipca o godzinie 22:36. Lipcowa pełnia będzie nosić nazwę Pełni Burzowego Księżyca. Miesiąc ten zazwyczaj najbardziej obfituje w błyskawice w ciągu całego roku. Czasem lipcowa pełnia określana jest też jako Pełnia Kozłów lub Pełnia Sianokosów.
Kolejna pełnia 9 sierpnia o godzinie 9:55 i będzie zwana Pełnią Księżyca Jesiotrów, co ma związek z okresem, w którym bardzo łatwo jest złowić ten gatunek ryby.
Wrześniowa pełnia będzie ostatnią letnią, ponieważ wystąpi jeszcze przed pierwszym dniem astronomicznej jesieni. Stanie się to 7 września o godzinie 20:08, a nosić będzie nazwę Pełni Księżyca Żniwiarzy. Przez kilka dni przed i po pełni Księżyc wschodzi bowiem tradycyjnie już wraz z zachodzącym Słońcem, co w dawnych czasach pozwalało kończyć zbieranie plonów przy księżycowym świetle.
Zapowiada się ona widowiskowo, bo dojdzie podczas niej do całkowitego zaćmienia. Nie ujrzymy jedynie jego początkowej fazy, ale najważniejsze, że będzie widoczna faza całkowita, gdy Srebrny Glob będzie krwistoczerwony.
Pierwsza jesienna pełnia czeka nas 7 października o godzinie 5:47. To Pełnia Myśliwych, gdyż wybierali się oni dawniej o świcie ze swymi czworonożnymi przyjaciółmi na łowy. Zanim nastał świt i wzeszło Słońce, ku zachodniemu horyzontowi skłaniał się olbrzymi Księżyc w pełni.
Największa pełnia w tym roku przypadnie na 5 listopada o godzinie 14:19. Podczas tzw. superpełni Bobrzego Księżyca zbliży się do nas na odległość 356 832 kilometra. Skąd taka nazwa? Ponieważ w tym okresie bobry przestają budować tamy i przygotowują się na nadejście zimy magazynując pożywienie na zimne i śnieżne tygodnie.
Ostatnia w tym roku pełnia nastąpi 5 grudnia o godzinie 0:14. Grudniowa pełnia zwana jest Pełnią Zimnego Księżyca, chociaż zdarza się, że również Pełnią Księżyca Długiej Nocy, gdyż wtedy noce są najdłuższe oraz najzimniejsze spośród całego roku.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.