FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda na luty i marzec, od której włosy stają dęba. Czegoś takiego jeszcze nie było

Prognoza pogody dla Polski na drugą połowę zimy i początek wiosny wygląda wyjątkowo zaskakująco. Mapy anomalii temperatury mienią się kolorem brązowym. Co to oznacza i czego możemy się spodziewać?

Zima szybko się z nami pożegna. Fot. TwojaPogoda.pl
Zima szybko się z nami pożegna. Fot. TwojaPogoda.pl

La Niña okazała się słaba, a rozpad wiru polanego nie jest spektakularny i nie utrzyma się długo. To oznacza, że nie będą one miały znaczącego wpływu na pogodę w Polsce do końca zimy i na początku wiosny.

Śnieg, który spadnie niemal w całym kraju do końca tego tygodnia, jeszcze na początku przyszłego tygodnia zacznie się bardzo szybko roztapiać za sprawą potężnego wyżu, który zapewni nam nie tylko dodatnie temperatury w ciągu dnia, ale też sporo przejaśnień i rozpogodzeń.

Prognozy długoterminowe nie wskazują, aby po roztopieniu się pokrywy śnieżnej miała ona ponownie utworzyć się przed końcem stycznia. Druga połowa miesiąca będzie ciepła, bez większych opadów i dość słoneczna.

Jaka pogoda w lutym?

Jeszcze bardziej niezwykłej aury powinniśmy się spodziewać także w ostatnim miesiącu zimy. Na mapach z prognozą anomalii temperatury amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Atmosfery i Oceanów (NOAA), cały kontynent mieni się w kolorze czerwonym i bordowym.

W lutym średnia temperatura powietrza wyniesie od 1 stopnia powyżej normy wieloletniej w zachodniej i południowej części kontynentu przez 2-3 stopnie w centrum, do 4-5 stopni na północy i wschodzie.

Anomalie temperatury w Europie prognozowane na luty 2025 roku. Fot. NOAA.

Jedna z największych anomalii temperatury spodziewana jest w północno-wschodnich regionach Polski, czyli tam, gdzie zimą zwykle jest najbardziej mroźno i śnieżnie. Luty będzie przypominać przedwiośnie.

To oznacza, że drugi rok z rzędu luty może się okazać w Europie, w tym również w Polsce, jednym z najcieplejszych, jeśli nie absolutnie najcieplejszy, w dziejach pomiarów.

Jaka pogoda w marcu?

Marzec, tak jak przed rokiem, przyniesie nam pierwsze powiewy wiosny. Kwitnienie znów ruszy nadzwyczaj szybko i jeszcze przed końcem miesiąca krajobrazy zaczną się zazieleniać. Średnia temperatura w Polsce może być nawet o 2-3 stopnie wyższa od normy.

Co ciekawe, prognozy amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Atmosfery i Oceanów (NOAA) wskazują też na dość suchy i słoneczny luty i marzec. Przyczyną takiej aury będą dominujące w rejonie Polski stabilne wyże baryczne.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA.

prognoza polsat news