La Niña okazała się słaba, a rozpad wiru polanego nie jest spektakularny i nie utrzyma się długo. To oznacza, że nie będą one miały znaczącego wpływu na pogodę w Polsce do końca zimy i na początku wiosny.
Śnieg, który spadnie niemal w całym kraju do końca tego tygodnia, jeszcze na początku przyszłego tygodnia zacznie się bardzo szybko roztapiać za sprawą potężnego wyżu, który zapewni nam nie tylko dodatnie temperatury w ciągu dnia, ale też sporo przejaśnień i rozpogodzeń.
Niepokojące zachowanie gołębi. Latają grupami we wszystkich kierunkach. Co się dzieje?
Prognozy długoterminowe nie wskazują, aby po roztopieniu się pokrywy śnieżnej miała ona ponownie utworzyć się przed końcem stycznia. Druga połowa miesiąca będzie ciepła, bez większych opadów i dość słoneczna.
Jaka pogoda w lutym?
Jeszcze bardziej niezwykłej aury powinniśmy się spodziewać także w ostatnim miesiącu zimy. Na mapach z prognozą anomalii temperatury amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Atmosfery i Oceanów (NOAA), cały kontynent mieni się w kolorze czerwonym i bordowym.
W lutym średnia temperatura powietrza wyniesie od 1 stopnia powyżej normy wieloletniej w zachodniej i południowej części kontynentu przez 2-3 stopnie w centrum, do 4-5 stopni na północy i wschodzie.
Jedna z największych anomalii temperatury spodziewana jest w północno-wschodnich regionach Polski, czyli tam, gdzie zimą zwykle jest najbardziej mroźno i śnieżnie. Luty będzie przypominać przedwiośnie.
To oznacza, że drugi rok z rzędu luty może się okazać w Europie, w tym również w Polsce, jednym z najcieplejszych, jeśli nie absolutnie najcieplejszy, w dziejach pomiarów.
Jaka pogoda w marcu?
Marzec, tak jak przed rokiem, przyniesie nam pierwsze powiewy wiosny. Kwitnienie znów ruszy nadzwyczaj szybko i jeszcze przed końcem miesiąca krajobrazy zaczną się zazieleniać. Średnia temperatura w Polsce może być nawet o 2-3 stopnie wyższa od normy.
Co ciekawe, prognozy amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Atmosfery i Oceanów (NOAA) wskazują też na dość suchy i słoneczny luty i marzec. Przyczyną takiej aury będą dominujące w rejonie Polski stabilne wyże baryczne.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA.