W 2024 roku temperatury na naszej planecie pobiły wszelkie rekordy. Pierwszy raz średnia roczna temperatura w skali globalnej przekroczyła 1,5 stopnia powyżej normy sprzed epoki przemysłowej. Z kolei 21 lipca był najcieplejszym dniem na świecie w historii pomiarów, ponieważ średnia dobowa temperatura powietrza sięgnęła 17,09 stopnia.
2024 rok najcieplejszym w dziejach ludzkości
Kolejne miesiące przekroczyły próg ocieplenia, któremu świat od lat starał się zapobiec, chociażby ustanawiając Porozumienie Paryskie. Niestety, kolejne rekordy bite coraz częściej i na coraz większą skalę.
Mieliśmy nie tylko nowe najcieplejsze miesiące, ale też skrajności temperatury maksymalnej i minimalnej. Rekordy padły też w ilości gazów cieplarnianych w ziemskiej atmosferze. Chyba jedyną dobrą wiadomością było zmniejszenie się dziury ozonowej.
Mimo, że dane pomiarowe sięgają 1850 roku, to jednak rekonstrukcje klimatyczne na podstawie słojów drzew, raf koralowych i rdzeni osadów głębinowych mówią nam, że tak ciepło, jak w 2024 roku, nie było w całej historii człowieka rozumnego, a więc co najmniej od 120 tysięcy lat.
Ocieplanie się klimatu odczuwane jest również w Polsce. Podobnie, jak na świecie, 2024 rok okazał się kolejnym najcieplejszym w całej serii pomiarowej IMGW-PIB, która sięga 1781 roku. Natomiast luty i marzec zapisały się jako najcieplejsze w okresie powojennym, a nawet w całej historii pomiarów.
Rok 2025 może być jeszcze cieplejszy
Według prognoz Met Office nawet pojawienie się słabej fazy zjawiska La Niña nie sprawi, że średnie temperatury na świecie drastycznie się obniżą. Spadek, jeśli nastąpi, będzie niewielki.
Modele prognostyczne wskazują, że średnia globalna temperatura w 2025 roku będzie wyższa o 1,29-1,53 stopnia (z głównym szacunkiem 1,41 stopnia) od średniej dla okresu przedindustrialnego, czyli wobec lat 1850-1900. To oznacza, że rok może się zapisać wśród trzech najcieplejszych.
Miasta zmienią się w grzejniki, gdzie żar stanie się nie do zniesienia. „Będzie jak w piekle”
Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA / WMO / IMGW-PIB / Copernicus.