FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wypiętrzy się nowy Dach Świata. Powstaną góry, które przewyższą Himalaje

Wiele milionów lat temu na Ziemi istniał tylko jeden kontynent. Dzisiaj jest ich kilka, ale w przyszłości znów połączą się w jeden ląd. W międzyczasie wypiętrzy się nowy Dach Świata. Himalaje zastąpione zostaną przez olbrzymie Góry Somalijskie.

Mount Everest, najwyższa góra świata. Fot. Pixabay.
Mount Everest, najwyższa góra świata. Fot. Pixabay.

Od czasu, kiedy powstała nasza planeta, a więc już od 4,6 miliarda lat, ulega nieustannym przeobrażeniom, którym towarzyszą trzęsienia ziemi, tsunami i erupcje wulkanów. Wypiętrzają się łańcuchy górskie, które teraz wyglądają niepozornie, ale w przyszłości przewyższą Himalaje.

Dojdzie do tego, ponieważ kontynenty na przemian łączą się i rozłączają. 750 milionów lat temu istniał jeden superkontynent Rodinia, później 540 milionów lat temu Pannotia, a ostatnio 180 milionów lat temu Pangea. Obecnie mamy siedem kontynentów, które powoli, ale zaczynają się ponownie łączyć.

Himalaje przestaną być Dachem Świata. Fot. Pixabay.

Naukowcy przeprowadzili komputerową symulację dalszego ruchu kontynentów i okazuje się, że za 200 milionów lat, gdy zacznie tworzyć się nowy superkontynent o nazwie Pangea Ultima, wypiętrzą się olbrzymie Góry Somalijskie. Być może jeszcze wyższe niż Himalaje.

Ziemia zmieni się nie do poznania

Stanie się tak, gdy dzisiejszy Róg Afryki, na którego obszarze znajduje się Somalia, oddzieli się od reszty Afryki i zacznie nacierać na subkontynent indyjski. Góry ciągnąć się będą od Rogu Afryki po Madagaskar i będą zakrzywione, podobnie jak obecny łańcuch górski Karpat.

Wcześniej dojdzie do trudnego do wyobrażenia wydarzenia, ponieważ obszar dzisiejszych północno-zachodnich Indii najpierw zapadnie się na głębokość 50 kilometrów, by po milionach lat wyłonić się ponownie.

Proces zapadania się i wynurzania lądów nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ dochodziło do niego od zarania dziejów. Aż 70 procent skorupy ziemskiej, która znajdowała się na powierzchni planety jeszcze 200 milionów lat temu, obecnie ginie w płaszczu ziemskim.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Science Alert.

prognoza polsat news