W nadchodzących dniach ciśnienie atmosferyczne będzie wyjątkowo wysokie, jakiego nie było w Święta Bożego Narodzenia od wielu lat. Stanie się tak za sprawą dwóch łączących się nad Polską antycyklonów.
Jeden z nich nadciągnie znad Atlantyku, a drugi od strony Rosji. Gdy powstanie z nich jeden rozległy antycyklon, obejmujący większy obszar Europy, ciśnienie przekroczy 1040 hPa, a więc będzie skrajnie wysokie.
Już w Wigilię (24.12) barometry w większości regionów kraju pokażą 1030 hPa. Jednak każdego kolejnego dnia ciśnienie nadal będzie rosnąć. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia odnotujemy 1035 hPa, a w drugi dzień nawet 1040 hPa.
Wysokie ciśnienie źle wpłynie na samopoczucie
Przede wszystkim przy panowaniu potężnego wyżu najgorzej czują się astmatycy, ponieważ wysokie ciśnienie utrudnia oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela.
Wysokie ciśnienie zwiększa też napływ krwi do serca, zwiększając ryzyko udaru mózgu. Meteopaci mogą odczuwać najróżniejsze dolegliwości, w tym głównie nasilone bóle głowy (migreny), senność, znużenie, rozkojarzenie i wolniejszą reakcję na bodźce.
Czy jesteś meteopatą? Oto kluczowe cechy, które o tym świadczą
Trzeba też pamiętać, że przy słabnącym wietrze wszelkie zanieczyszczenia opadają i zbierają się przy powierzchni ziemi, drażniąc drogi oddechowe. Dotyczy to nie tylko alergików, lecz każdego z nas, zwłaszcza jeśli przebywamy w miejscach gromadzenia się smogu.
Jakie było rekordowo wysokie ciśnienie?
W okresie powojennym rekordowe ciśnienie wyniosło 1054,4 hPa i zmierzono je 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach. Wcześniej rekord najprawdopodobniej padł 23 stycznia 1907 roku, również na Suwalszczyźnie, gdzie barometry mogły pokazać nawet 1065 hPa.
Do rekordu wszech czasów dla Europy jeszcze trochę brakowało, ponieważ według spisanych źródeł meteorologicznych wynosi on 1070 hPa i zmierzono je 16 lutego 1856 roku w centrum wyżu znajdującego się wówczas nad Workutą w Rosji.
Przy okazji dodajmy, że ogólnoświatowy rekord ciśnienia to 1084,8 hPa, które zmierzono w somonie Tosoncengel w Mongolii w dniu 9 grudnia 2001 roku. Dlaczego właśnie w sercu Azji? Ponieważ zimą na skutek bardzo niskich temperatur powietrza formują się tam najpotężniejsze wyże na naszej planecie.
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB / WMO.