W czwartek (5.12) rozpoczął się szybki i głęboki spadek ciśnienia związany ze zbliżaniem się układu niżowego. Jeszcze rano wskazania barometrów były wysokie, od 1024 hPa na północnym zachodzie do 1028 hPa na południu i wschodzie kraju.
Jednak do późnych godzin wieczornych na zachodzie ciśnienie obniży się nawet o 10 hPa, ale na tym się nie skończy. W piątek (6.12) odnotujemy od zaledwie 998 hPa na północnym zachodzie do 1012 hPa na północnym wschodzie.
To oznacza, że z dnia na dzień ciśnienie spadnie nawet o 15-30 hPa. W weekend nadal będzie się obniżać, ale już wolniej. Barometry pokażą od 995 hPa na zachodzie do 1005 hPa na wschodzie. Tak szybkie i duże tąpnięcie ciśnienia bardzo źle wpłynie na samopoczucie meteopatów.
Lekarze alarmują, że to właśnie podczas największych spadków ciśnienia, w trakcie przechodzenia głębokich niżów barycznych, obserwuje się nasilenie się objawów chorób układu krążenia i stanów bólowych, które częściej niż w innym okresie kończą się hospitalizacją, a nawet śmiercią.
Dlatego należy szczególnie zadbać o swoje zdrowie unikając przemęczania się. Należy jak najwięcej odpoczywać, relaksować się i spać co najmniej 8 godzin, w ciągu dnia ucinając sobie dodatkową drzemkę. Mimo niskiego ciśnienia wspomaganie się kawą nie jest dobrym pomysłem.
Czy jesteś meteopatą? Oto kluczowe cechy, które o tym świadczą
Szczególnie źle mogą się czuć meteopaci, czyli osoby wrażliwe na nagłe zmiany pogody oraz skrajne zjawiska atmosferyczne. Mogą się one skarżyć na najróżniejsze dolegliwości, w tym łamanie w kościach, ból głowy, senność, rozkojarzenie i powolniejszą reakcję na bodźce.
Kiedy ciśnienie wróci do normy?
Podczas przechodzenia niżu barycznego ciśnienie najpierw gwałtownie spada, a następnie równie szybko rośnie. Względnej stabilizacji spodziewamy się w weekend (7-8.12), ale od poniedziałku (9.12) ciśnienie znów zacznie gwałtownie rosnąć.
W dobę skoczy przeważnie o 15-20 hPa, a na południu kraju nawet o 30 hPa. Barometry pokażą wówczas w większości regionów około 1025 hPa, a więc ciśnienie będzie wysokie. To skończy się kolejnym kryzysem dla osób wrażliwych na wahania aury.
Źródło: TwojaPogoda.pl