FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Powstaną nowe zbiorniki, aby uchronić Ziemię Kłodzką przed kolejną powodzią

Do 2027 roku mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej będą chronieni przed ekstremalną powodzią. Wody Polskie na odtworzenie infrastruktury przeciwpowodziowej i jej rozbudowę wydadzą astronomiczną sumę pieniędzy.

Powódź na południu Polski we wrześniu 2024 roku. Fot. TwojaPogoda.pl
Powódź na południu Polski we wrześniu 2024 roku. Fot. TwojaPogoda.pl

Zgodnie z obradami sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków wrześniowej powodzi, Wody Polskie rozpoczęły przygotowywanie koncepcji gospodarowania na terenach zagrożonych ekstremalnymi powodziami w zlewni Nysy Kłodzkiej.

Jak pamiętamy, w połowie września 2024 roku fala powodziowa, która utworzyła się po gigantycznych opadach deszczu w rejonie Masywu Śnieżnika zerwała tamy i podmyła obwałowania zalewając i niszcząc wiele miejscowości, w tym Lądek Zdrój, Stronie Śląskie i Kłodzko.

Zanim żywioł uszedł do Odry zdążył jeszcze zalać wiele zabudowań, uszkodzić drogi i zerwać mosty w Nysie, Lewinie Brzeskim i Skorogoszczy. W sumie ucierpiało tysiące mieszkańców, a straty materialne wstępnie oszacowano na ponad miliard złotych.

10 tysięcy basenów olimpijskich

Aby uchronić się przed kolejną powodzią w przyszłości, trzeba zbudować infrastrukturę, która będzie w stanie zatrzymać falę wezbraniową o kubaturze szacowanej na 27 milionów metrów sześciennych.

Taką ilością wody można by wypełnić 1,5 tysiąca Pałaców Kultury i Nauki w Warszawie albo też 10 tysięcy basenów olimpijskich. Sama budowa Zbiornika Ząbkowickiego będzie kosztować około 1,2 miliarda złotych, a pozostałe budowle w zlewni Nysy Kłodzkiej kolejne 2 miliardy złotych.

W sumie 3,2 miliarda złotych trzeba będzie pozyskać ze środków unijnych i pożyczek z Banku Światowego. Koncepcja ochrony przeciwpowodziowej ma zostać przygotowana do 15 grudnia 2024 roku, a następnie poddana konsultacjom społecznym. Potem ruszy budowa, która do 2027 roku powinna dać pierwsze efekty.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Wody Polskie.

prognoza polsat news