W poprzednim artykule ostrzegaliśmy przed wichurami, które mogą nas czekać w okolicach połowy przyszłego tygodnia. Jednak porywisty wiatr nie będzie jednym bardzo groźnym i paraliżującym zjawiskiem, z którym przyjdzie nam się wtedy zmierzyć.
Kolejnym będą burze śnieżne, a więc nieczęste zjawisko będące połączeniem wyładowań atmosferycznych z intensywnymi opadami śniegu. Biorąc pod uwagę to, że będą im towarzyszyć porywiste wiatry dochodzące do 80-100 km/h, powstaną niszczące zawieje i zamiecie śnieżne.
Pod naporem wiatru i ciężarem spadłego śniegu drzewa mogą się łamać, a następnie spadać na drogi, chodniki, zabudowania i samochody, a także zrywać linie energetyczne. Ruch drogowy i lotniczy może być sparaliżowany w momentach największego natężenia zjawisk.
Śniegu nie spadnie bardzo dużo, przeważnie od 1 do 5 cm, ale miejscami kumulacja opadów może podnieść grubość pokrywy do prawie 10 cm. Jednak śnieg długo się nie utrzyma, bo po przejściu frontu szybko się ociepli, a śnieg roztopi się.
Jak powstają burze śnieżne?
Zasada powstawania burz śnieżnych jest niemal identyczna jak burz w porze letniej, kiedy to z chmury burzowej o nazwie Cumulonimbus pada ulewny deszcz i wyłaniają się błyskawice. Jednak o tej porze roku na wysokości kilku kilometrów nad ziemią temperatury są ujemne, więc kropelki wody tworzące ulewny deszcz mają postać śnieżynek i w takiej formie opadają potężnymi ilościami na ziemię, powodując śnieżyce.
Bijące pioruny powstałe w skutek różnicy temperatur nad powierzchnią ziemi, potęgują zjawisko, które wówczas nazywane jest już nie śnieżycą a burzą śnieżną. Tak, jak latem, burze śnieżne bywają groźne w skutkach, ponieważ może im towarzyszyć porywisty wiatr, a w krótkim czasie może spaść nawet kilkanaście centymetrów śniegu, o ile nie więcej.
Zimowe burze charakteryzują się donośniejszymi grzmotami. To efekt niskiej temperatury, w której fale dźwiękowe poruszają po krzywej, w różnych kierunkach i odbijają się od wielu przedmiotów. W ten sposób docierają do obserwatora z wielu stron i są wzmocnione. Jako, że poruszają się wolniej, dłużej też słychać dudnienie.
Źródło: TwojaPogoda.pl