Jedną z najbardziej powszechnych metod modyfikacji pogody jest zasiewanie chmur. Technika ta stosowana jest już od lat 40. ubiegłego wieku i polega na wprowadzaniu do atmosfery substancji chemicznych, takich jak jodek srebra czy suchy lód, które mają stymulować powstawanie kropel deszczu lub kryształków lodu.
ZSRR był jednym z pierwszych krajów, które rozpoczęły próby sterowania pogodą. Swoją technologię przekazał Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL), w czasach, gdy kraj był w pełni zależny od komunistycznej Rosji.
Wystrzelono rakietę, doszło do katastrofy
Jak informuje serwis samolotypolskie.pl, pierwszą akcję przeprowadzono 10 października 1958 roku na Pustyni Błędowskiej. Wtedy wystrzelono pierwszą skonstruowaną w Polsce rakietę RM-1. W kolejnych latach takich prób było znacznie więcej.
Najważniejszy moment projektu przypadł na 1962 roku, gdy zaprojektowano rakietę RASKO-1 wyposażoną w ładunki jodku srebra. Jednak eksperyment skończył się katastrofą, ponieważ stwierdzono jedynie udany start i lot, po czym rakieta przepadła.
Rok później skonstruowano jej następczynię, rakietę RASKO-2, i to właśnie ona była testowana przez kilka kolejnych lat, zarówno na Pustyni Błędowskiej, jak i na poligonach w rejonie Krakowa i Łeby. Tego typu rakiet wyprodukowano ponad 40.
Projekt upadł, gdy Ministerstwo Rolnictwa doszło do wniosku, że nie udało się osiągnąć wyznaczonego celu, a więc pobudzić chmur do dawania deszczu, który był potrzebny wysychającym uprawom rolnym.
Jak się modyfikuje pogodę?
Rakieta lub dron z ładunkiem są wysyłane w skupiska chmur, gdzie następuje rozpylanie jodku srebra, suchego lodu lub soli. Sól o żółtym zabarwieniu, w zetknięciu się z cząsteczkami pary wodnej, powoduje ich kondensację w większe krople.
Krople te stają się tak ciężkie, że nie mogą ich udźwignąć prądy termiczne i dzięki temu spadają na ziemię w postaci deszczu. Według najnowszych danych operacje manipulowania pogodą, zwłaszcza zasiewania chmur w walce z suszą, są prowadzone w 60 krajach na pięciu kontynentach.
Jednakże, aby nikomu nie przyszło do głowy porywanie się z motyką na słońce, w 1976 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję zakazującą modyfikowania pogody dla celów militarnych. Naukowcom pozwolono jedynie „bawić się” klimatem w pokojowych celach.
Źródło: TwojaPogoda.pl / samolotypolskie.pl