W całym kraju mamy bardzo wysokie ciśnienie, które nadal będzie rosnąć. Obecnie barometry wskazują od 1030 hPa na północnym zachodzie przez 1033 hPa w centrum do 1034 hPa na południowym wschodzie.
Zdecydowanie najwyższych wskazań spodziewamy się począwszy od czwartku do soboty (7-9.11), kiedy odnotujemy przeważnie od 1037 do 1039 hPa, a miejscami na wschodzie nie można wykluczyć nawet 1040 hPa. Tak wysokiego ciśnienia nie było od stycznia.
Ciśnienie szybko nie spadnie. Powyżej 1035 hPa utrzyma się w całym kraju co najmniej do poniedziałku (11.11). Dopiero od połowy przyszłego tygodnia obniży się poniżej 1030 hPa.
Jak wysokie ciśnienie wpływa na samopoczucie?
Przede wszystkim przy panowaniu potężnego wyżu najgorzej czują się astmatycy, ponieważ wysokie ciśnienie utrudnia oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela.
Wysokie ciśnienie zwiększa też napływ krwi do serca, zwiększając ryzyko udaru mózgu. Meteopaci mogą odczuwać najróżniejsze dolegliwości, w tym głównie nasilone bóle głowy (migreny), senność, znużenie, rozkojarzenie i wolniejszą reakcję na bodźce.
Trzeba też pamiętać, że przy słabnącym wietrze wszelkie zanieczyszczenia opadają i zbierają się przy powierzchni ziemi, drażniąc drogi oddechowe. Dotyczy to nie tylko alergików, lecz każdego z nas, zwłaszcza jeśli przebywamy w miejscach gromadzenia się smogu.
Sprawdź, czy jesteś meteopatą i dowiedz się, jak z tą przypadłością skutecznie walczyć
Są jednak także pozytywne strony wysokiego ciśnienia. Regenerują one uszkodzony naskórek, dzięki czemu rany, w tym zwłaszcza oparzenia, goją się znacznie szybciej.
Jakie było rekordowo wysokie ciśnienie?
W okresie powojennym rekordowe ciśnienie wyniosło 1054,4 hPa i zmierzono je 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach. Wcześniej rekord najprawdopodobniej padł 23 stycznia 1907 roku, również na Suwalszczyźnie, gdzie barometry mogły pokazać nawet 1065 hPa.
Do rekordu wszech czasów dla Europy jeszcze trochę brakowało, ponieważ według spisanych źródeł meteorologicznych wynosi on 1070 hPa i zmierzono je 16 lutego 1856 roku w centrum wyżu znajdującego się wówczas nad Workutą w Rosji.
Przy okazji dodajmy, że ogólnoświatowy rekord ciśnienia to 1084,8 hPa, które zmierzono w somonie Tosoncengel w Mongolii w dniu 9 grudnia 2001 roku. Dlaczego właśnie w sercu Azji? Ponieważ zimą na skutek bardzo niskich temperatur powietrza formują się tam najpotężniejsze wyże na naszej planecie.
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB / WMO.