Potop i Arka Noego od wieków spędzają sen z powiek naukowcom, którzy starają się potwierdzić, czy biblijne przypowieści są prawdziwe. W odkrywaniu tajemnic przeszłości pomaga gliniana tablica, którą archeolodzy odkryli w rejonie Babilonu (dzisiejszy Irak) w 1882 roku.
Mimo upływu aż 142 lat nadal nie udało się odczytać większości zapisów pisma klinowego. Jednak tablica Imago Mundi, czyli Babilońska Mapa Świata, została ponownie przeanalizowana przez naukowców, tym razem z British Museum. Doszło do zdumiewającego odkrycia.
Szczegółowy opis Arki Noego
Na odwrocie tablicy znajduje się opis potopu, który nawiedził Mezopotamię 5 tysięcy lat temu. Na mapie umieszczono osiem trójkątów lub regionów tworzących sieć królestw poza Babilonem.
Co ciekawe jedno z nich opisane zostało jako miejsce, gdzie znajduje się „parsiktu”. To słowo dotyczy legendy o Gilgameszu i oznacza olbrzymi statek podobny do Arki Noego. Zbudował go Utnapisztim, zgodnie z instrukcjami boga Ea, aby chronić rodzinę i różne gatunki zwierząt przed zbliżającą się powodzią.
Według dr Irvinga Finkela z British Museum inskrypcje klinowe na mapie Imago Mundi szczegółowo opisują tę starożytną „arkę”, która według legendy zacumowała na górze Urartu. W Biblii Arka Noego dociera do masywu Ararat, który jest tożsamy z Urartu.
Atlantyda istniała naprawdę. Została zniszczona przez kataklizm wszech czasów
Z kolei naukowcy z Politechniki Stambulskiej w Turcji, którzy przebadali zbocza wulkanu Ararat, odkryli glinę morską i dowody starożytnej działalności człowieka, datowane na około 3-5 tysięcy lat, które pokrywałyby się z czasem wystąpienia potopu i budowy Arki Noego.
Jak mogło dojść do potopu?
Według najnowszych ustaleń do potopu doszło na obszarze między Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim oraz dalej na południe ku Mezopotamii (dzisiejszy Irak). W tamtym okresie Morze Czarne nie było połączone z Morzem Śródziemnym poprzez wąską Cieśninę Bosfor.
Potężne trzęsienie ziemi spowodowało osuwisko w miejscu dzisiejszej cieśniny i przelanie się wód Morza Śródziemnego do Morza Czarnego, które doprowadziło do rozległej powodzi, zwanej w Biblii potopem. Arka Noego miała osiąść na zboczach góry Ararat. Niestety, dotychczas nie udało się odnaleźć jej szczątków.
Źródło: TwojaPogoda.pl / British Museum.