FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zapadł się pod ziemię we własnym łóżku. Ciała nigdy nie odnaleziono

Mieszkańcy małopolskiej Trzebini drżą o swoje życie, gdy otwierają się kolejne zapadliska. Niestety, historia mówi, że ich obawy nie są przesadzone. Na Florydzie dziura w ziemi pochłonęła mężczyznę leżącego w łóżku. Ciała nigdy nie odnaleziono.

Jeffrey Bush zginął 10 lat temu na Florydzie pochłonięty przez lej wraz ze swoim łóżkiem. Fot. X.com
Jeffrey Bush zginął 10 lat temu na Florydzie pochłonięty przez lej wraz ze swoim łóżkiem. Fot. X.com

Nie tylko w małopolskiej Trzebini, ale też w Bolesławiu coraz poważniejszy problem stanowią zapadliska. Mieszkańcy boją się o swoje życie i dobytek, a władze i naukowcy nie mają dla nich dobrych wieści. Nikt nie wie, kiedy i gdzie może się pojawić następna dziura w ziemi.

Dotychczas szczęśliwie nikomu nic się nie stało, jednak nie sposób przewidzieć, czy niebawem ciemna otchłań nie pochłonie domu, jak miało to miejsce na Florydzie, gdzie doszło do jeżącej włosy na głowie tragedii, która rozegrała się w... sypialni.

Krater wessał leżącego mężczyznę

Na przedmieściach Tampy zapadlisko niespodziewanie otworzyło się pod łóżkiem śpiącego w tym czasie 37-letniego Jeffreya Busha. Brat, który słysząc przeraźliwy krzyk wbiegł do pokoju, ujrzał coś, czego nigdy nie zapomni.

Na jego oczach lej wessał Jeffreya. Mężczyzna próbując ratować brata wskoczył do dziury, która błyskawicznie wypełniła się błotem. Nie mógł znaleźć brata, bo błoto zaczęło mu sięgać do szyi. Pięciu innych domowników wybiegło w panice z domu.

Z powodu niestabilności gruntu akcja ratownicza została odwołana, teren zabezpieczono, a dziurę wypełnioną błotem zasypano żwirem. Niestety, ciała mężczyzny aż do dziś nie odnaleziono.

Zagrożone całe południe Polski

Zapadliska i osuwiska w Polsce powstają nie tylko na obszarach płytkiego kopalnictwa, lecz również w wyniku wypłukiwania przez zakwaszoną deszczówkę skał wapiennych pod powierzchnią ziemi.

Rozmieszczenie obszarów zagrożonych ruchami masowymi ziemi w Polsce. Opracowanie według wyników rejestracji z lat 1968-1970 dla Polski pozakarpackiej oraz materiałów Oddziału Karpackiego Państwowego Instytutu Geologicznego. Fot. PIG-PIB.

Zagrożone są nimi obszary południowej Polski, a zwłaszcza południowe części województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Do największych osuwisk doszło w 2010 roku, który zapisał się najbardziej deszczowo w historii pomiarów.

Każdy z nas może sprawdzić, czy mieszka na obszarze zagrożonym osuwiskiem ziemi. Wystarczy tylko wejść na serwis internetowy Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG-PIB), gdzie znaleźć można szczegółową mapę Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej, wybierając województwo, powiat i gminę... Zobacz mapę

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news