FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ciśnienie oszalało. Takiego nie było od wielu miesięcy. Źle się to może skończyć

Nie mamy dobrych wieści dla ciśnieniowców, którzy powinni mieć się na baczności, bo nad Polską znajduje się potężny wyż, który przynosi nam najwyższe wskazania barometrów aż od 10 miesięcy. Jaki może mieć to wpływ na nasze samopoczucie?

Nad Polską panuje potężny wyż. Fot. Windy.com
Nad Polską panuje potężny wyż. Fot. Windy.com

O tej porze roku wahania ciśnienia potrafią być bardzo duże, ponieważ raz dostajemy się pod wpływ mokrych i wietrznych niżów, a innym razem pogodnych (albo mglistych) i bezwietrznych wyżów. Wahania ciśnienia w ciągu miesiąca potrafią przekraczać 50 hPa.

Obecnie mamy bardzo wysokie ciśnienie, ponieważ nad Polską przemieszcza się wyż imieniem Xelat, który dotarł do nas znad Atlantyku. Barometry pokazują od 1032 hPa na północnym wschodzie do 1038 hPa na południu kraju.

Tak wysokiego ciśnienia nie mieliśmy od końca stycznia, czyli od 10 miesięcy. Do końca dnia obniży się do około 1030 hPa, ale na tym się nie skończy, bo w piątek (25.10) na barometrach zobaczymy od 1020 hPa na północnym zachodzie do 1025 hPa na południowym wschodzie. Spadek będzie olbrzymi i wyniesie nawet 15 hPa.

Wysokie ciśnienie i jego duży spadek

Jak wyjątkowo wysokie ciśnienie wpływa na nasze samopoczucie? Przede wszystkim przy panowaniu potężnego wyżu najgorzej czują się astmatycy, ponieważ wysokie ciśnienie utrudnia oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela.

Trzeba też pamiętać, że przy słabnącym wietrze wszelkie zanieczyszczenia opadają i gromadzą się przy powierzchni ziemi, drażniąc drogi oddechowe. Dotyczy to nie tylko alergików, lecz każdego z nas, zwłaszcza jeśli przebywamy w miejscach gromadzenia się smogu.

Wysokie ciśnienie zwiększa napływ krwi do serca, zwiększając ryzyko udaru mózgu. Są jednak także pozytywne strony wysokiego ciśnienia. Regenerują one uszkodzony naskórek, dzięki czemu rany, w tym zwłaszcza oparzenia, goją się znacznie szybciej.

Jednak dokuczliwy będzie też szybki spadek ciśnienia, który meteoropaci mogą przypłacić bólem głowy, łamaniem w kościach, sennością, rozkojarzeniem i spowolnieniem reakcji.

Rekordowo wysokie ciśnienie

W okresie powojennym rekordowe ciśnienie wyniosło 1054,4 hPa i zmierzono je 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach. Wcześniej rekord najprawdopodobniej padł 23 stycznia 1907 roku, również na Suwalszczyźnie, gdzie barometry mogły pokazać nawet 1065 hPa.

Do rekordu wszech czasów dla Europy jeszcze trochę brakowało, ponieważ według spisanych źródeł meteorologicznych wynosi on 1070 hPa i zmierzono je 16 lutego 1856 roku w centrum wyżu znajdującego się wówczas nad Workutą w Rosji.

Przy okazji dodajmy, że ogólnoświatowy rekord ciśnienia to 1084,8 hPa, które zmierzono w somonie Tosoncengel w Mongolii w dniu 9 grudnia 2001 roku. Dlaczego właśnie w sercu Azji? Ponieważ zimą na skutek bardzo niskich temperatur powietrza formują się tam najpotężniejsze wyże na naszej planecie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB / WMO.

prognoza polsat news