FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tego się obawiano. Wybuchł wulkan we Włoszech. Spływają potoki gorącej lawy

Włoski wulkan Stromboli, jeden z najbardziej aktywnych na świecie, ponownie dał o sobie znać. Doszło do gwałtownej erupcji, która wywołała poważne obawy. Czy turyści planujący urlop we Włoszech powinni martwić się o swoje bezpieczeństwo?

Stromboli nazywany jest Latarnią Morza Śródziemnego. Fot. Pixabay.
Stromboli nazywany jest Latarnią Morza Śródziemnego. Fot. Pixabay.

Wulkan Stromboli, położony na archipelagu Wysp Liparyjskich we Włoszech, co jakiś czas znienacka uaktywnia się. Tym razem doszło do jego umiarkowanej eksplozji, ponieważ duże ilości rozgrzanej do czerwoności lawy zaczęły spływać po zboczach do wód Morza Śródziemnego.

Przebudził się północny krater Sciara del Fuoco, wywołując nasilające się wstrząsy sejsmiczne. Do erupcji doszło na oczach mieszkańców i turystów, którzy odwiedzali miejscowe restauracje. Pojawiły się wówczas poważne obawy. Na szczęście nie stanowiła dla nich zagrożenia, jednak doprowadziła do wstrzymania ruchu turystycznego na wyspie.

Bomba wulkaniczna przygniotła turystę

Wszyscy dobrze pamiętają to, co stało się 5 lat temu. 35-letni włoski turysta, który znajdował się zbyt blisko krateru, zginął przygnieciony kamieniem wyrzuconym z wnętrza wulkanu. 3 turystów, którzy uciekali do łodzi, doznało obrażeń.

Wszystko wskazuje na to, że obecnie sytuacja jest pod kontrolą służb. Lokalne władze pozostają w stałym kontakcie z naukowcami monitorującymi aktywność wulkanu. Warto podkreślić, że system ostrzegania przed erupcjami na Stromboli należy do najnowocześniejszych na świecie, co znacząco zmniejsza ryzyko dla mieszkańców i turystów.

Niemniej jednak, osoby planujące wizytę na wyspie powinny zachować czujność i stosować się do zaleceń lokalnych władz. Warto śledzić komunikaty wydawane przez Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii (INGV), który na bieżąco informuje o poziomie aktywności wulkanu.

Stromboli jest nazywany Latarnią Morza Śródziemnego ze względu na towarzyszące erupcjom wypływy lawy, która nocami świeci się na intensywny czerwono-pomarańczowy kolor, będąc punktem orientacyjnym dla kapitanów statków. Obecny cykl erupcyjny trwa od 1932 roku.

Wulkan pozostaje aktywny co najmniej od 350 roku przed naszą erą. Ostatnia duża erupcja miała jednak miejsce w 2007 roku. Wcześniej w grudniu 2002 roku fragment wulkanu runął do morza wywołując tsunami, które zniszczyło porty i zabudowania w miejscowościach Stromboli i Ginostra. Rannych zostało kilka osób.

Źródło: TwojaPogoda.pl / INGV-OE.

prognoza polsat news