Sztuczna wyspa o wielkości 16 boisk piłkarskich
Wyspa Estyjska to sztuczna wyspa o wymiarach 1906 na 1166 metrów. Ma obwód o długości 4,9 kilometra, Jest to jedna z największych tego typu wysp w Polsce. Budowa wyspy rozpoczęła się w 2019 roku, równocześnie z realizacją kanału żeglugowego w okolicach Skowronek. Całość inwestycji obejmowała użycie 1 miliona ton piasku oraz 140 tysięcy ton kamienia hydrotechnicznego.
Projekt realizowany jest przez konsorcjum NDI i Besix. Z kolei inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Wyspa budzi ogromne zainteresowanie ze strony opinii publicznej i środowisk naukowych.
Wyspa Estyjska ma być symbolem nowoczesnej przyrody
Wyspa została zaprojektowana z myślą o środowisku naturalnym, a nie turystycznym. Stalowe ścianki, użyte do nadania jej kształtu oraz utrzymania piasku, mają powierzchnię niemal 112,5 tys. metrów kwadratowych. W ramach budowy zastosowano zaawansowane technologie, które udowodniły swoją skuteczność, gdyż wyspa przetrwała już dwie zimy. Tak możemy przeczytać m.in. na stronie wykonawcy.
Obiekt ma pełnić funkcje ekologiczne oraz być siedliskiem dla fauny i flory. Sama lokalizacja atrakcji ma zminimalizować potencjalnie negatywny wpływ inwestycji na środowisko. Na ten moment nie zaplanowano, aby „Wyspa Estyjska” była kurortem dla wczasowiczów.
Dlaczego nazwa „Wyspa Estyjska”?
Wiele osób zastanawia się, skąd wzięła się nazwa wyspy. Otóż wybór był przedmiotem publicznego konkursu. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ogłosił plebiscyt na nazewnictwo inwestycji. W wyniku głosowania internetowego finalnie wytypowano opcję „Wyspa Estyjska”. Co ciekawe, nazwa projektu jest tymczasowa, ponieważ musi ją zatwierdzić Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Inne propozycje, jakie znalazły się w konkursie to:
- Wodniczka,
- Brajana Chlebowskiego,
- Rukwiel,
- Bursztynowa.
Samo określenie „Estyjska” nawiązuje do średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego, a konkretnie Estmere. Średniowieczne plemiona, które zamieszkiwały tereny zachodnio-bałtyjskie określano Estami.
Największa wyspa na terenie Polski
W Polsce znajduje się ok. 200 wysp. Największą z nich jest Wolin, która liczy sobie 265 kilometrów kwadratowych. Najstarsze ślady działalności człowieka na wyspie Wolin datowane są na okres młodszej epoki kamienia, około 4200–1700 roku p.n.e. Archeolodzy odkryli na jej terenie liczne znaleziska, takie jak ceramika i kamienne narzędzia, które świadczą o osadnictwie w tym okresie.
Współcześnie wyspa jest kojarzona głównie z cyklicznego Festiwalu Słowian i Wikingów, a także pięknego Parku Narodowego.
Źródło: ndi.pl / wikipedia.org / whitemad.pl / inwestmap.pl.