Superwulkan Toba niemalże zgładził życie na Ziemi
Superwulkan Toba znajduje się na wyspie Sumatra położonej w Indonezji. Mimo tego, że od Polski dzieli go tysiące kilometrów, jego aktywność powinna nas niepokoić. Dlaczego? Bowiem gdy dojdzie do erupcji, grozi nam ogromne niebezpieczeństwo! Wiemy to, ponieważ do tej pory Toba wybuchł tylko raz, około 75 tysięcy lat temu, a konsekwencją tej tragedii była niemalże całkowita zagłada ludzkości.
Naukowcy uważają, że superwulkan doprowadził do poważnych zmian klimatycznych na całym globie. Bezpośrednią przyczyną było wyrzucenie do atmosfery ponad 2800 kilometrów sześciennych popiołu podczas eksplozji, co znacząco - w niektórych regionach całkowicie - zablokowało dopływ światła słonecznego.
Toba doprowadził także do redukcji warstwy ozonowej nad strefą zwrotnikową o 50 procent. Ludzie chorowali i głodowali. Życie powoli umierało w wyniku wulkanicznej zimy, która trwała około 10. lat. Czy nadchodzi kolejna katastrofa?
Czy Toba wybuchnie?
Kiedyś potężna góra, dziś schowana jest pod wodą, w głębinach jeziora szerokiego na 30 kilometrów i długiego na niemalże 100 tysięcy metrów, położonego prawie kilometr nad poziomem morza, w górach indonezyjskiej wyspy Sumatra. Od początku 2024 roku obserwuje się coraz częściej występujące trzęsienia ziemi w tym rejonie, co każe przypuszczać, że uśpiony gigant zaczyna budzić się ze snu.
Unoszenie się magmy i związane z tym wstrząsy to nie jedyne niepokojące sygnały. W 2016 oraz 2018 roku mieszkańcom Sumatry ukazał się potworny widok - na wodzie widać było unoszące się ciała milionów ryb! Po wstępnych oględzinach potwierdzono, że przyczyną tego zjawiska był nagły i drastyczny wzrost temperatury wody, za co także może odpowiadać magma. Jeszcze wcześniej, bo w 2013 roku, indonezyjski dziennik „The Jakarta Post” opublikował informację, iż komora magmowa Toby jest pełna.
Wszystkie wspomniane znaki świadczą o tym, iż erupcja tego przerażającego superwulkanu jest nieunikniona. Oczy naukowego świata zwracają się ku Tobie i uważnie obserwują jego aktywność. Być może za pomocą najnowocześniejszych metod badawczych uda się zawczasu określić możliwy czas wybuchu giganta i przygotować ludzkość na tę straszną katastrofę.
Źródło: twojapogoda.pl / geekweek.interia.pl / interia.pl / opracowanie własne.