Ognista kula to tak naprawdę gaz?
Badania nad istotą piorunów kulistych trwają od setek lat. To ciekawe zjawisko próbowali wyjaśnić już XVIII-wieczni fizycy tacy jak Georg Wilhelm Richmann (który podczas tego typu eksperymentów stracił życie). Przez lata wokół tej osobliwości narosło więc wiele mitów i hipotez. Chociaż dziś o piorunie kulistym wiadomo już znacznie więcej, badania wciąż trwają.
Naukowcom z Chin udało się udokumentować i opisać przypadek o wielkości 5 m średnicy, który poruszał się z prędkością 8,5 m/s. W jego składzie znalazły się krzem, żelazo i wapń (pierwiastki obecne też w gruncie).
W ten sposób, chociaż częściowo potwierdzono hipotezę, że piorun kulisty to tak naprawdę obłok krzemu z gleby, która gwałtownie spala się i żarzy w powietrzu. To zatem kula gazowa, która pojawia się bardzo rzadko - jako efekt uderzenia standardowego pioruna w ziemię.
Od kilku centymetrów do kilku metrów. Jak wygląda piorun kulisty?
Z opowieści osób, które widziały piorun kulisty, wyłania się dość osobliwy opis. Niektórym ukazała się niewielka kula o średnicy kilku centymetrów. Inni - jak chińscy badacze - zaobserwowali kilkumetrowego giganta. Jasno świecący piorun kulisty mieni się też różnymi kolorami: od bieli, przez żółty, pomarańczowy i czerwony, aż po niebieski i zielony.
A co z czasem trwania? Tutaj też pojawiają się rozbieżności. Fenomen może trwać kilka-kilkanaście sekund, porusza się szybko i w różnych kierunkach, czasami wydaje głośny dźwięk. Może wydzielać też nieprzyjemny zapach.
Piorun kulisty w domu - przesąd czy realna możliwość?
Naukowcy nie są zgodni, w jaki sposób piorun kulisty może dostać się do pomieszczenia przez okno. Znane są jednak rzadkie doniesienia, że taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce.
Być może to właśnie do niej doszło w Widecombe-in-the-Moor w 1638 roku, gdy do kościoła miała wpaść kula ognia. Całkiem niedawno, bo w 2011 roku, piorun kulisty wywołał też spore zniszczenia w czeskim Libercu - gdy znalazł się w centrali pogotowia ratunkowego i spowodował straty o wartości około 40 tysięcy euro.
O tym pamiętaj, by ochronić się przed piorunem kulistym
Pewne jest, że piorun kulisty stanowi zagrożenie porównywalne ze standardowym wyładowaniem. To zjawisko atmosferyczne jest jednak mało znane i naprawdę nieprzewidywalne, co czyni je znacznie bardziej przerażającym. Jak się przed nim chronić?
Dla bezpieczeństwa dobrze stosować klasyczne zasady zachowania podczas burzy: unikać otwartych przestrzeni, nie stać pod wysokimi punktami (np. drzewa, latarnie), oddalić się od wody. Podczas pobytu w domu najlepiej zamknąć wszystkie okna i drzwi.
Źródło: pogoda.interia.pl/ GeekWeek.interia.pl / wydarzenia.interia.pl / TwojaPogoda.pl / polskieradio.pl.