FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Erupcje podwodnych wulkanów. Zagrożenie, o którym mało kto wie

Erupcje wulkanów kojarzą się głównie z powierzchnią Ziemi. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że istnieją też podwodne wulkany, których wybuchy mogą nieść poważne zagrożenie dla wielu rejonów, zwłaszcza że jest ich ponad 40 tysięcy. Zwane także podwodnymi górami, obiekty znajdujące się pod powierzchnią wody to zjawisko, które coraz bardziej niepokoi klimatologów.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Czym są podwodne wulkany?

Planeta Ziemia, którą ludzkość bada od tysięcy lat, w dalszym ciągu kryje w sobie wiele tajemnic. Dopiero niedawno naukowcy odkryli ciekawe zjawisko, jakim są podwodne góry, czyli szczyty znajdujące się na dnie oceanów. To tak naprawdę czynne lub wygasłe wulkany, które wyrastają minimum na kilometr powyżej dna morskiego.

Trzeba tu podkreślić, że samo zjawisko nie zaniepokoiło naukowców, tylko jego skala. Aktualnie szacuje się, że podwodnych wulkanów, z których wiele zostało jeszcze niezbadanych, może być nawet ponad 40 000. Najgorsze jest natomiast to, że sami specjaliści nie wiedzą, kiedy może nastąpić erupcja wielu z nich.

Odkrywamy tajemnice powstania podwodnych gigantów

Góry na dnie oceanicznym to wynik przesuwania się płyt tektonicznych, z których zbudowana jest skorupa ziemska. Badania wykazały, że na niektórych obszarach pod wodą płyty te rozchodzą się, a między nimi powstaje nowa skorupa, którą nazwano mianem grzbietów oceanicznych. W innych przypadkach płyty mogą się zderzać i nasuwać jedna na drugą. Oba zjawiska związane są z erupcją wulkanów, co czasem prowadzi do powstania nowych wysp.

Jak można wykryć podwodne wulkany?

Pomimo coraz bardziej rozwiniętej technologii, wykrycie nowopowstałych wulkanów podwodnych nie jest proste. Do wyszukiwania podwodnych gór wykorzystuje się sonary i bardzo czułe satelity. Wspomniane urządzenia nie mają możliwości bezpośredniego fotografowania dna morskiego, jednak mogą pokazać wybrzuszenie i lokalne podwyższenie poziomu wody.

Choć nowoczesne metody znacznie ułatwiają pracę badaczom i w ostatnim czasie pomogły znaleźć ponad 19 tysięcy nowych wulkanów, to wciąż za mało, aby poznać pełną skalę zjawiska.

Komu zagrażają podwodne wulkany?

Wybuch podwodnego wulkanu może mieć poważne konsekwencje dla całego ekosystemu. Aktywność takiej góry wiąże się nie tylko z wyciekiem gorącej magmy, ale też wydzielaniem szkodliwych gazów i popiołów. W pierwszej kolejności erupcje zagrażają oczywiście organizmom wodnym, jednak szacuje się, że mogą przyczynić się także do wywołania tsunami, które stanowi poważne niebezpieczeństwo dla mieszkańców miejscowości przyoceanicznych.

Przy tak dużej skali zjawiska oraz niemożności dokładnej oceny liczby wulkanów, (zwłaszcza że wciąż pojawiają się nowe podwodne góry), jest to zagadnienie, nad którym powinna skupić się cała grupa specjalistów.

Źródło: national-geographic.pl / opracowanie własne.

prognoza polsat news

popularne wiadomości