Zagrożone gatunki na świecie - te zwierzęta mogą niedługo zniknąć
Według WWF wystarczyło ostatnie 50 lat, by liczba dzikich zwierząt zmniejszyła się aż o 68 procent. Jakie znane zwierzaki znajdują się na liście IUCN w kategorii Critically Endangered (CR), czyli Krytycznie Zagrożonych? Niektóre żyją w liczbie zaledwie kilkudziesięciu osobników!
Żółw kaczuga birmańska (ok. 10 dorosłych osobników)
Ten żyjący w azjatyckiej Birmie gatunek żółwia jeszcze niecałe 100 lat temu był pospolitym gadem. Jego mięsa używano jednak m.in. w kuchni, co spowodowało drastyczny spadek populacji. Co ciekawe, żółw birmański był także uważany za wymarłego, jednak na szczęście udało się odratować gatunek.
Nosorożec jawajski (ok. 18 dorosłych osobników)
To mniej znany i mniejszy „brat” nosorożca indyjskiego. Chociaż kiedyś można było spotkać go w różnych krajach Azji, dziś żyje głównie w Indonezji. Do spadku populacji przyczyniło się przede wszystkim kłusownictwo.
Wilk rudy (ok. 20–30 dorosłych osobników)
Żyjący dziś na wolności w lasach i zaroślach amerykańskiej Karoliny Północnej wilk rudy (wilk czerwony) jest najbardziej zagrożonym gatunkiem z rodziny psowatych. Wcześniej żył wolno również na innych terenach USA, m.in. na Florydzie.
Gibon czubaty Hainan (ok. 10 dorosłych osobników)
To niewielki człekokształtny ssak, który żyje w chińskich rezerwatach przyrody. Tam badacze robią wszystko, aby zwiększyć jego populację. Opiekunowie zdecydowali się nawet na budowę mostów linowych, aby ułatwić małpkom poruszanie się.
Adaks pustynny (ok. 30–90 dorosłych osobników)
Ten należący do antylop ssak zamieszkiwał przede wszystkim sawannę i pustynię takich afrykańskich krajów Egipt, Maroko, Sudan, Czad, Mauretania czy Niger. Obecnie pozostał jedynie na terenie tych trzech ostatnich krajów.
Najbardziej zagrożone gatunki w Polsce
Niestety również zwierzęta, które są znane z polskich książeczek dla dzieci, mogą niedługo zniknąć z lasów. Wśród zagrożonych gatunków żyjących w Polsce umieszczono ich ponad 100. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt wśród gatunków skrajnie zagrożonych (CR) i bardzo wysokiego ryzyka (EN) znajdują się m.in.:
• sokół wędrowny (ok. 30 par lęgowych),
• kraska (ok. 70 par lęgowych),
• wąż Eskulapa (ok. 80–200 osobników),
• żółw błotny (ok. 100 osobników),
• świstak (ok. 150–200 osobników),
• żbik (ok. 200 osobników).
Jeszcze niedawno na tej liście znajdował się m.in. żubr. Wytężona praca przyrodników pomogła jednak odbudować populację, która obecnie wynosi ok. 8000 osobników. Zwierzę jest aktualnie oznaczone kategorią „bliskie zagrożenia”.
Źródło: zielona.interia.pl / GeekWeek.interia.pl / national-geographic.pl / IUCN / TPN / GOV / WWF.