Stan dojrzałości owoców kasztanowca na początku sierpnia
W tej chwili, na przełomie lipca i sierpnia, owoce kasztanowca pospolitego są już w zaawansowanej fazie dojrzewania. Zielone, kolczaste okrywy zaczynają pękać, odsłaniając brązowe, lśniące nasiona. Proces dojrzewania przebiega jednak nierównomiernie: na niektórych drzewach owoce są już niemal w pełni dojrzałe, podczas gdy na innych dopiero zaczynają nabierać charakterystycznego, kasztanowego koloru.
Czy to znak, że można już na poważnie myśleć o ich zbiorach? Trzeba jeszcze uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Ze względu na ciepłe lato, zbiory w tym roku będzie można rozpocząć nieco szybciej, bo już w pierwszej połowie września. Większość owoców powinna wtedy osiągnąć pełną dojrzałość i sama opaść z drzew.
Jest jednak w tej przysłowiowej łyżce miodu nieco goryczki: tegoroczne warunki pogodowe, w tym przymrozki wiosenne, mogły wpłynąć na plonowanie kasztanowców. Jest dość prawdopodobne, że zbiory mogą być mniejsze niż w latach ubiegłych.
Lecznicze właściwości kasztanowca
Mało kto wie, że kasztanowiec to nie tylko ozdoba parków i skwerów, ale także cenna roślina lecznicza. Wyciągi z kasztanowca zwyczajnego znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu żylaków odbytu i nóg. Okłady i preparaty zawierające ekstrakt z kasztanowca łagodzą stany zapalne i uszczelniają naczynia krwionośne, przyspieszając gojenie ran pooperacyjnych.
Napar z kwiatów kasztanowca może być stosowany zewnętrznie na odmrożenia, oparzenia, stłuczenia i obrzęki. Z kolei odwary i płyny do użytku wewnętrznego łagodzą dolegliwości przewodu pokarmowego, takie jak biegunki i drobne krwawienia z jelit. Kora kasztanowca wykorzystywana jest również w tradycyjnej medycynie ludowej, m.in. do przygotowywania leczniczych nasiadówek.
Warto jednak pamiętać, że escyna zawarta w kasztanowcu może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, np. przeciwzakrzepowymi, nasilając ich działanie. Dlatego przed zastosowaniem preparatów z kasztanowca zawsze należy skonsultować się z lekarzem!
Kasztany jadalne: smaczne i zdrowe
Choć owoce kasztanowca pospolitego nie nadają się do spożycia, istnieje ich jadalna „odmiana” - to kasztan jadalny. Jego owoce są nie tylko pyszne, ale także bogate w cenne składniki odżywcze. Kasztany jadalne nie zawierają glutenu, dlatego mogą być spożywane przez osoby chore na celiakię. Są także doskonałym źródłem witamin z grupy B, zdrowych tłuszczów nienasyconych, lecytyny i potasu.
Warto sięgać po kasztany jadalne nie tylko ze względu na ich smak, ale także prozdrowotne właściwości. Ich regularne spożywanie wspiera układ nerwowy, wzmacnia odporność, a nawet może obniżać ciśnienie krwi. To doskonała, jesienna przekąska dla całej rodziny.
Źródło: doz.pl / uniwersytetdzieci.pl / opracowanie własne.