FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Piękny spektakl na nocnym niebie właśnie się rozpoczyna. Można podziwiać go z Polski

Nad nocnym niebem powoli melduje się właśnie jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów - Perseidy. To coroczne zjawisko, znane również jako „łzy świętego Wawrzyńca”, przyciąga uwagę zarówno miłośników astronomii, jak i przypadkowych obserwatorów. W 2024 roku Perseidy będą widoczne w całej Polsce. Mimo tego, że do ich kumulacji pozostało jeszcze trochę czasu, to niemal z każdym dniem zaczyna ich przybywać. Jak najlepiej przygotować się do obserwacji tego niezwykłego widowiska.

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Czym są Perseidy i kiedy je obserwować?

Perseidy to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów, który pojawia się na naszym niebie każdego roku w lipcu i sierpniu. Nazwa roju pochodzi od konstelacji Perseusza, z której wydają się wybiegać meteory. Perseidy są pozostałością po komecie Swift-Tuttle, która co 133 lata przelatuje w pobliżu Słońca, zostawiając za sobą ślad pyłu i drobnych cząstek. Gdy Ziemia przechodzi przez ten ślad, cząstki te wchodzą w atmosferę z prędkością około 59 km/s, spalając się i tworząc jasne smugi na niebie.

W 2024 roku maksimum aktywności Perseidów przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. W tym czasie można spodziewać się nawet do 100 meteorów na godzinę, co czyni Perseidy jednym z najbardziej widowiskowych rojów meteorów. Obecnie, w drugiej połowie lipca, można spodziewać się około 10 „spadających gwiazd” na 60 minut. To także świetny czas, by znaleźć idealną „miejscówkę”, z której będziemy patrzeć na nocne niebo w sierpniu.

Jak przygotować się do obserwacji Perseidów?

Ich obserwacja nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Oto kilka wskazówek, które pomogą w pełni cieszyć się tym zjawiskiem:

  • Wybierz odpowiednie miejsce: najlepiej udać się z dala od miejskich świateł, które mogą utrudniać obserwację. Idealne będą tereny wiejskie, parki narodowe lub inne obszary znajdujące się nieco dalej od cywilizacji.
  • Zabierz ze sobą wygodne wyposażenie: leżak, koc czy materac pozwolą na komfortowe obserwowanie nieba przez dłuższy czas. Warto również spakować ciepłe ubrania, i ciepłe picie w termosie, gdyż noce mogą być chłodne.
  • Sprawdź prognozę pogody: przed wyruszeniem na obserwacje warto upewnić się, że niebo będzie bezchmurne. Z pomocą przyjdą już nawet podstawowe aplikacje pogodowe dostępne na smartfony z Androidem lub iOS.
  • Dostosuj wzrok do ciemności: aby w pełni cieszyć się widokiem meteorów, warto dać oczom około 20 minut na adaptację do zmroku. 

Najlepsze miejsca do obserwacji Perseidów w 2024 roku w Polsce

W naszym kraju znajdziemy co najmniej kilka świetnych lokalizacji, które idealnie nadają się do obserwacji Perseidów. Oto kilka z nich:

  • Bieszczady: są idealnym miejscem do obserwacji meteorów. Tamtejszy Park Gwiezdnego Nieba oferuje doskonałe warunki wszystkim fanom astronomii.
  • Mazury: region ten, z licznymi jeziorami i niskim zanieczyszczeniem świetlnym, również stanowi świetne miejsce do obserwacji Perseidów. Warto wybrać się na jeden z licznych kempingów nad jeziorem.
  • Puszcza Białowieska: to kolejne z tych miejsc w Polsce, gdzie można cieszyć się nieskażonym widokiem nocnego nieba. Warto odwiedzić rejon Białowieży, gdzie z dala od świateł cywilizacji można podziwiać Perseidy w pełnej krasie.

Oczywiście nie są to jedyne miejsca, skąd można obserwować nocne niebo. Pomocna może okazać się mapa skażenia światłem. Wybierajmy te lokalizacje, gdzie jest jak najmniej dróg, domostw i latarni ulicznych. Działa tu prosta zasada: im ciemniej, tym większa frajda z obserwacji! 

Źródło: geekweek.interia.pl / opracowanie własne.

prognoza polsat news