Międzynarodowy zespół naukowców dokonał rekonstrukcji temperatur z ostatnich 2 tysięcy lat. Wynika z niej, że latem 2023 roku temperatury powierzchni ziemi na półkuli północnej były o 2,07 stopnia wyższe niż średnie z lat 1850-1900.
Lato 2023 roku okazało się w Europie najcieplejszym w całej serii rekonstrukcyjnej za sprawą panującego zjawiska El Niño. Jeśli prognozy Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) na tegoroczne lato się potwierdzą, to ubiegłoroczny rekord może zostać pobity.
Samochody zalane po same dachy. W tych regionach Polski ryzyko podtopień będzie największe
Nigdy wcześniej w całej historii tych prognoz nie zdarzyło się, aby większość obszaru Europy, w tym Polska, otrzymała rangę 1 i 2, co oznacza, że średnia temperatura powietrza będzie najwyższą prognozowaną w kwietniu na całe lato w latach 2017-2024.
Anomalia temperatury ma wynieść w Polsce od 0,5 do 1 stopnia powyżej normy z lat 1993-2016. Jednak niemal pewne jest, że będzie jeszcze cieplej niż przewiduje to ECMWF, ponieważ 5 z ostatnich 7 okresów letnich było cieplejszych niż wskazywała na to kwietniowa prognoza.
Notably, the April ECMWF seasonal forecast for the upcoming summer was the warmest on record for Europe (among the April forecasts for 2017-2024).
— Mika Rantanen (@mikarantane) April 16, 2024
In particular, the ensemble mean is the warmest (rank=1) widely in NE- and SE-Europe, excluding the Bothian Bay. pic.twitter.com/PfHCMnZvWa
Pojawia się więc pytanie, czy przed nami najgorętsze wakacje w dziejach pomiarów, które pobiją dotychczasowy rekord? Sądząc po ostatnich rekordowo ciepłych miesiącach i wyjątkowo wczesnym pierwszym upale, ta prognoza ma szansę się sprawdzić.
Skrajnie wysoka średnia temperatura nie oznacza, że będziemy musieli zmierzyć się z 40-stopniowymi upałami. To oczywiście nie jest wykluczone, ale o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że fale upałów będą znacznie częstsze i silniejsze niż zwykle.
To będzie skumulowany efekt postępujących zmian klimatycznych oraz zjawiska El Niño. Niestety, nie jesteśmy przygotowani na tak gorące lato, zarówno pod względem naszego zahartowania, jak i sytuacji energetycznej.
Źródło: TwojaPogoda.pl / ECMWF.