Przez całą noc szalała ekstremalnie silna burza geomagnetyczna klasy G4, a nawet G5, a to oznacza, że zorza polarna była widoczna z całego obszaru Polski oraz środkowej części Europy. Niestety, w wielu regionach kraju niebo chmurzyło się.
Gdzieniegdzie zorza wyłoniła się zza chmur, ale zdecydowanie na najlepszy spektakl mogli liczyć mieszkańcy południowych województw, gdzie zachmurzenie było niewielkie.
Kto nie widział? :) #zorza #zorzapolarna w południowej Polsce pic.twitter.com/XFOuIPOOJS
— Dawid Mitoraj (@DawidMitoraj) May 11, 2024
Intensywność zorzy była największa co najmniej od 2005 roku. Zielono-czerwona na dole i różowo-fioletowa u góry łuna objęła swym zasięgiem północną połowę nieba, a chwilami nawet cały nieboskłon, przechodząc na niebo południowe, co jest ewenementem.
Przemyśl także z zorzą! 💜💚
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) May 10, 2024
fot. Krystian Rybak#zorza #zorzapolarna #zorzawpolsce #aurora #auroraborealis pic.twitter.com/D9mXpPTFrL
W ciemniejszych miejscach, z dala od świateł miejskich, była widoczna gołym okiem, nie trzeba też było stosować dłuższego naświetlania, aby uchwycić jej piękno na zdjęciach.
Okolice Gorzowa Wielkopolskiego pic.twitter.com/nVwpmTDSTP
— Michał Hawryluk (@Michal_Hawryluk) May 10, 2024
Zorza polarna była skutkiem docierania do ziemskich biegunów magnetycznych strumienia naładowanych cząstek, wyemitowanych przez Słońce w ostatnich dniach podczas najbardziej licznych rozbłysków i wyrzutów masy od początku bieżącego, 25. cyklu słonecznego.
Raz jeszcze Opolszczyzna ! 💜💚
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) May 10, 2024
📷Piotr Karcz, okolice Namysłowa @IMGW_CMM @IMGWmeteo @MeteoprognozaPL #obserwatorzyburz #zorza #zorzapolarna #aurora #zorzawpolsce pic.twitter.com/FZcM1PkEN3
Jeśli przewidywania NASA-NOAA się sprawdzą, to jest szansa, że zorza wróci nad Polskę również w nocy z soboty na niedzielę (11/12.05), a nawet z niedzieli na poniedziałek (12/13.05). Będziemy o tym na bieżąco informować.
Źródło: TwojaPogoda.pl