Chociaż zjawisko El Niño słabnie i zanika, to jednak pewne jest, że jego wpływ na pogodę na całym świecie będzie się utrzymywać co najmniej do końca okresu letniego. Tymczasem za nami aż dziesięć z rzędu najcieplejszych miesięcy w dziejach pomiarów.
Można więc śmiało zakładać, że kolejne miesiące przyniosą jeszcze więcej rekordów wszech czasów. Zdają się to potwierdzać najnowsze modelowania komputerowe Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF).
Gorąca i słoneczna czy zimna i deszczowa? Wiemy, jaka będzie majówka
Nigdy wcześniej w całej historii tych prognoz nie zdarzyło się, aby większość obszaru Europy, w tym Polska, otrzymała rangę 1 i 2, co oznacza, że średnia temperatura powietrza będzie najwyższą prognozowaną w kwietniu na całe lato w latach 2017-2024.
Anomalia temperatury ma wynieść w Polsce od 0,5 do 1 stopnia powyżej normy z lat 1993-2016. Jednak niemal pewne jest, że będzie jeszcze cieplej niż przewiduje to ECMWF, ponieważ 5 z ostatnich 7 okresów letnich było cieplejszych niż wskazywała na to kwietniowa prognoza.
Notably, the April ECMWF seasonal forecast for the upcoming summer was the warmest on record for Europe (among the April forecasts for 2017-2024).
— Mika Rantanen (@mikarantane) April 16, 2024
In particular, the ensemble mean is the warmest (rank=1) widely in NE- and SE-Europe, excluding the Bothian Bay. pic.twitter.com/PfHCMnZvWa
Pojawia się więc pytanie, czy przed nami najgorętsze wakacje w dziejach pomiarów, które pobiją rekord zaledwie z 2019 roku? Sądząc po ostatnich powiewach lata w pierwszej połowie kwietnia, kiedy na południu Polski mieliśmy 30 stopni, ta prognoza ma szansę się sprawdzić.
Skrajnie wysoka średnia temperatura nie oznacza, że będziemy musieli zmierzyć się z 40-stopniowymi upałami. To oczywiście nie jest wykluczone, ale o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że fale upałów będą znacznie częstsze i silniejsze niż zwykle.
To będzie skumulowany efekt postępujących zmian klimatycznych oraz zjawiska El Niño. Niestety, nie jesteśmy przygotowani na tak gorące lato, zarówno pod względem naszego zahartowania, jak i sytuacji energetycznej.
Źródło: TwojaPogoda.pl / ECMWF.