Całkowite zaćmienia Słońca, chociaż zdarzają się na świecie zwykle dwukrotnie w ciągu roku, to jednak w danym miejscu zaledwie raz na pokolenie. Dzieje się tak dlatego, że główny cień rzucany przez Księżyc na Ziemię ma zazwyczaj mniej niż 500 kilometrów szerokości.
Prawdopodobieństwo, że przejdzie przez nieduży (w skali świata) obszar Polski, jest więc niewielkie. Nic więc dziwnego, że zaćmienia cieszą się olbrzymim zainteresowaniem ze strony społeczeństwa.
Video de la NASA en el que se aprecia el punto máximo del eclipse de hoy captado desde Mazatlán, México. pic.twitter.com/jwuHMpVuWG
— Mundo y Tecnología© (@InfoMyT) April 8, 2024
Kolejny taki spektakl mogliśmy śledzić na żywo na pośrednictwem transmisji prowadzonej przez NASA. Księżyc w nowiu na niecałe 5 minut całkowicie przysłonił Słońce w pasie od Meksyku przez Stany Zjednoczone po Kanadę, zmieniając dzień w noc. W Polsce zaćmienie nie będzie widoczne.
Tenia muchos años buscando hacer esto, un Hyperlapse con Drone para ver como cambia la luz en un eclipse Total, esto fue en Torreón. 8 de abril de 2024 #Eclipse2024 #drone #laguna #santoslaguna #mexico #dji pic.twitter.com/kY6X5SpPic
— Tarsicio Sañudo - Postandfly (@postandfly) April 8, 2024
W pasie największego zaćmienia położone były takie miasta, jak San Antonio, Austin, Dallas, Little Rock, Indianapolis, Toledo, Cleveland, Buffalo i Montreal. Jedną z najpopularniejszych miejscówek był słynny Wodospad Niagara.
A GOES-East satellite view of today's eclipse. pic.twitter.com/ef7TJaIVUb
— NWS Eastern Region (@NWSEastern) April 8, 2024
W ten cud przyrody zjechało się tysiące turystów, którzy chcieli obserwować zaćmienie w wyjątkowo fotogenicznym miejscu. Władze ogłosiły stan wyjątkowy, aby wszystkie służby postawić na równe nogi do pomocy mieszkańcom i przyjezdnym.
Niagara Falls in total solar eclipse! | #Eclipse2024 #totality pic.twitter.com/Pt1GeMS0kC
— Travolax | Travel & Destinations 🌍 (@travolax) April 8, 2024
W Polsce najbliższe zaćmienie zobaczymy 12 sierpnia 2026 roku, ale będzie to zaćmienie częściowe. W przyszłości jednym z najbardziej emocjonujących zaćmień będzie to z 21 czerwca 2039 roku, kiedy zniknie większa część słonecznej tarczy.
Totality takes hold from the top of Mt. Chace in northern Maine. What a moment!!!! #Eclipse #Eclipse2024 pic.twitter.com/HvJyiYFlRV
— Mike Cohea (@MikeCohea) April 8, 2024
Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.