Lód potrafi przybierać najróżniejsze formy w zależności od panującej temperatury i tego, w jaki sposób powstał. Zamarzające kropelki mgły tworzą malowniczą szadź, a para wodna zmienia się w szron i płatki śniegu.
Gdy przyjrzymy się im pod lupą dostrzeżemy ich niezwykłą naturę. Na naszej kurtce lub czapce potrafią się osadzić sześcioramienne gwiazdki. To opadające płatki śniegu, których spadają miliardy miliardów, a nigdy się nie powtarzają.
Na szybach możemy zaobserwować lodowe kwiaty, które osadzają się na zabrudzeniach i rozrastają niczym paprocie. To szron powstający z resublimującej pary wodnej. Wystarczy też wylać wodę na zamarzniętą powierzchnię, aby po chwili pojawiła się kwiecista tapeta.
Jeszcze dziwniejsze zjawisko pojawia się np. w zamarzniętej kałuży. Na powierzchni tafli lodu lub na gruncie tworzą się lodowe igły. Wyglądają jak tropikalne rośliny, które bronią się przed drapieżnikami.
Nie wszyscy lubią śnieg i lód, jednak jeśli przyjrzymy się im z innej niż zwykle perspektywy, z bliska, to całkiem możliwe, że się w nich zakochamy. To co nam na co dzień przeszkadza, jest przecież cudem natury.
Źródło: TwojaPogoda.pl