Słońce jest coraz aktywniejsze, ponieważ zbliża się do przyszłorocznego apogeum 25. cyklu. Na niebie nad Polską coraz częściej możemy zobaczyć zorzę polarną. Kolejna była widoczna w nocy niedzieli na poniedziałek (5/6.11).
To zasługa docierania do ziemskich biegunów magnetycznych fragmentów protuberancji, która uwolniona została przed kilkoma dniami z północno-zachodniej części słonecznej tarczy.
Zorza polarna widziana dziś z Jadowniki koło Brzeska, Małopolska! pic.twitter.com/odgYzIswcc
— Radosław Bełżek (@rbelzekfoto) November 5, 2023
Obserwowaliśmy bardzo silne południowe skierowanie pola magnetycznego wiatru słonecznego i jego dużą gęstość, a to było gwarancją ujrzenia zorzy polarnej nad północnym horyzontem.
Absolutnie niesamowicie wygląda zorza polarna widziana w Tymbarku kilka chwil temu! 💚💜😍
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) November 5, 2023
fot. Tomek Majkrzak @malopolskaPL @IMGW_CMM @IMGWmeteo @MeteoprognozaPL#obserwatorzyburz #pogoda #zorza #zorzapolarna #polska #aurora #Auroraborealis pic.twitter.com/TwtfL9Pj7E
Tym razem zorza była widoczna w całej Polsce, od morza aż po góry. Jedyną przeszkodę stanowiło zachmurzenie, chociaż w niektórych miejscach zorza przebijała się przez niskie chmury.
#Rzeszów melduje zorzę polarną i to jaką 😅
— Obserwator Burz Podkarpacie (@OPodkarpacie) November 5, 2023
Fot własna pic.twitter.com/RGJlmvow8x
Zorza najlepiej prezentowała się na zdjęciach przy zastosowaniu dłuższej ekspozycji, która wyciągała więcej światła, dodając temu zjawisku uroku. Gołym okiem kolory były bledsze.
Przepięknym spektaklem mogliśmy się zachwycać także poprzedniej nocy, z soboty na niedzielę (4/5.11). Barwna łuna była wtedy widziana przez mieszkańców Pomorza, Warmii, Mazur i Podlasia.
Można ją było dostrzec również z obszarów górzystych południowej Polski. Na dowód, jak wspaniałe było to widowisko, zamieszczamy zdjęcia naocznych świadków.
Wraz z nasilającą się z biegiem miesięcy aktywnością Słońca coraz częściej będziemy mieć do czynienia z burzami geomagnetycznymi szalejącymi w wysokich warstwach atmosfery, a co za tym idzie, także z zorzami polarnymi. Trzeba być jednak cierpliwym, a nagroda będzie wspaniała.
Polska jesień zapiera dech kolorami. Zobacz najpiękniejsze miejsca w naszych parkach
Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.