FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Oto najbardziej rakotwórcze miasta w Polsce. Sprawdź czy w rankingu jest także Twoje

Na czele najnowszego rankingu najbardziej skażonych miast znaleźć można te, gdzie Polacy chętnie wypoczywają. Jest też to najgorsze, okrzyknięte „polskim Czarnobylem”. Sprawdź czy na czarnej liście jest Twoja miejscowość.

Najbardziej skażone miasta w Polsce. Fot. TwojaPogoda.pl
Najbardziej skażone miasta w Polsce. Fot. TwojaPogoda.pl

Najnowszy raport Polskiego Alarmu Smogowego przeraził mieszkańców Nowej Rudy, która znalazła się na czele czarnej listy miejscowości z najbardziej skażonym powietrzem w Polsce. Dolnośląskie miasto pobiło rekordy jednocześnie w trzech kategoriach.

Najbardziej przekroczone zostało tam średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP).

Nowy Targ, który przed rokiem zajmował niechlubne pierwsze miejsce, przesunął się na drugą pozycję. Na dalszych miejscach uplasowała się Sucha Beskidzka, Nowy Sącz i Żywiec, a więc miejscowości położone na terenach górzystych, gdzie wielu z nas spędza letni i zimowy urlop.

Szczególnie smuci wysoka pozycja zdrojowisk, które promują się jako kurorty lecznicze, a trują kuracjuszy smogiem. W dodatku władze niektórych z nich nie chcą na bieżąco badać jakości powietrza, obawiając się odpływu turystów.

Polski Alarm Smogowy zwraca uwagę na pocieszający fakt, że jakość powietrza, choć nadal fatalna, to jednak bardzo powoli poprawia się. Niestety, zdarzają się wyjątki. Po raz pierwszy na czarnej liście pojawiło się Nowe Miasto Lubawskie.

W ciągu 9 lat w Nowej Rudzie średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu spadło o prawie połowę, liczba dni smogowych zmniejszyła się o jedną czwartą, a średnioroczne stężenie PM10 spadło o jedną piątą. Z kolei w Krakowie i Rybniku średnioroczne stężenie PM10 obniżyło się aż o 40 procent.

Źródło: TwojaPogoda.pl / PAS.

prognoza polsat news