Załamanie pogody, które rozpoczęło się w nocy z poniedziałku na wtorek (18/19.09), najbardziej dało się we znaki mieszkańcom południowych, wschodnich i centralnych regionów, gdzie przeszły, a miejscami nadal przechodzą obfite deszcze.
Najtrudniejsza sytuacja panowała w południowej i środkowej części woj. śląskiego oraz w środkowej i północnej woj. małopolskiego. We wtorek (19.09) o poranku w ciągu zaledwie 3 godzin spadło tam nawet 30-50 mm deszczu, czyli tyle, ile zazwyczaj we wrześniu przez pół miesiąca.
Arcus #arcus widoczny był także w @RaciborzME @PrasoweSlaskie.
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) September 19, 2023
📸 Użytkownik Systemu Raportów, Magdalena@IMGW_CMM @IMGWmeteo @MeteoprognozaPL #obserwatorzyburz #pogoda #wrzesień #polska #deszcz pic.twitter.com/tK3r4wq7ea
Gleba, jak i systemy kanalizacyjne, nie były w stanie w tak krótkim czasie przyjąć dużych ilości deszczówki. Efekt to lokalne podtopienia dróg, zabudowań i parkingów podziemnych. Najwięcej zgłoszeń do pompowania wody otrzymali strażacy z Katowic, Krakowa i miejscowości położonych pomiędzy tymi miastami wojewódzkimi oraz na południe od nich. Według PSP wyjazdów było ponad 50.
Opady w Małopolsce powodują powstawanie punktowych szkód - zalań i podtopień.@malopolskaPL
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) September 19, 2023
fot. Użytkownik Systemu Raportów, Wojtek , Charsznica@IMGW_CMM @IMGWmeteo @MeteoprognozaPL #obserwatorzyburz #pogoda #polska #wrzesień #deszcz #ulewa pic.twitter.com/rEzJjX7h4a
Zgodnie z pomiarami IMGW-PIB na kilku wodowskazach doszło do przekroczeń stanów ostrzegawczych. Tak było m.in. na wodowskazie Czechowice-Bestwina, gdzie poziom rzeki Biała podniósł się w 2 godziny o metr, a przepływ zwiększył się 50-krotnie.
Z powodu ulewy i bardzo mokrej i śliskiej nawierzchni pojawiły się poważne utrudnienia na autostradzie A4 i ekspresówce S1 na wysokości Katowic i Krakowa. Tworzyły się długie korki. Strefa obfitych opadów przesunęła się w drugiej połowie dnia nad wschodnią połowę kraju, gdzie zanikła.
Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW / PSP.